October 18, 2021, 5:52 pm

(Видео) Митовски: Бугарија нe e пpичинaтa штo Македонија нe дoбивa дaтyм зa пpeгoвopи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во вечерашното гостување на телевизија Алфа, уредникот на Инфомакс Александар Митовски потенцираше дека Бугарија не е проблемот за почеток на преговорите за Европската Унија, туку дека проблемот е корупцијата, криминалот, економската и социјалната нестабилност…

Митовски исто така надополни дека постои статистика каде што се наведува дека македонскиот судски систем се злоупотребува, односно дека имаме корумпиран судски систем.

– Апсолутно се користи причината за нашето недобивање датум за преговори и онаа меѓувладина седница. Не е Бугарија проблемот, туку јасно стои во извештајот на Европска Унија – а тоа е корупција, криминал, економска нестабилност, социјална нестабилност, пад во слобода на говор, пад во слобода на медиумите… тоа е причината поради која што ние не добиваме датум за преговори. – потенцираше Митовски.

– И да не заборавам, има уште една статистика, а тоа е оваа злоупотреба на судскиот систем или корумпиран судски систем. Тие се причините поради кои што не влегуваме во Европска Унија или не добиваме датум за преговори, проблемот не е Бугарија. – надополни Митовски.

Latest News

„Падна“ Гугл, корисниците од цел свет пријавуваат проблеми

Корисниците на интернет услугите на Гугл од целиот свет пријавуваат проблеми со функционирањето на „Гугл аналитика“, додека некои корисници...

More Articles Like This