(Видео) Мицкоски: Kpиминалната koалиција Заев-Мијалков прават циркус од државата

Поврзано

Koи пpeвapaнти и нeпиcмeни нe вoдaт: И Бугapckиот и Гpчкиот договор ce кocат co ocновните пocтyлaти на Евpoпcката Униja

Годината е 2021, а Македонија точно 20 години е во чекалната на Европската Унија, откако на 9 април 2001...

Филипче и ФЗОМ co нoв гpaбeж нa гpaѓaнитe: Клeкcaн peчиcи и дa гo нeмa никaдe, нo цeнaтa e пoкaчeнa

Лекот клексан во аптеките може многу ретко да се најде и покрај апелите на граѓаните дека е неопходен, тој...

3a двa дeнa Заев ja зaдoлжи Македонија зa 850 милиoни eвpa, дpжaвaтa нa aпapaти..

За два дена Заев ја задолжи Македонија за 850 милиони евра. Државата е ставена на апарати. Заев издаде еврообврзница од...
- Advertisement -

Ова е веќе циркус, направија циркус од државата. Заев доста е. Доста е со навреди на интелигенцијата на народот, човекот ве гледа во очи и ве лаже мака нема. Си играат мајтап, додека мафијата царува, обвини на денешната прес конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Денеска стана совршено јасно на секој граѓанин во Македонија дека имаат договор. Прво се договорија да избега, па се договорија да се врати, со посебен третман, со насмевка, со шамар за полицијата, судот, обвинителството, со шамар за власта, вечерва недостасуваше уште да му се извинат, бидејќи тој им се извини на ним. Тој е најдобра потврда дека постои криминална коалиција Зоран-Вице и Сашо. Ама домашниот есап, на пазар не излегува. Само жестока јавна реакција спречи целосно фијаско и бегство. Тешка хаварија, за само неколку десетици часови, го упропастија системот и по кој знае кој пат, поплукаа во правдата, додаде Мицкоски.

Тој нагласи дека се е договорено и дека нема логика тоа што го тврди Зоран Заев дека наводно жестоко го притиснал и вратил бегалецот од правдата за што говорат следните факти:

Доброволно тој се прошета пред камерата на провладина телевизија, со прашање на новинарот кој сосема случајно се најде таму… ооо господине па вие сте овде…Полиција нема ама камера има, каква сапуница. Наместо во суд, упат за куќен притвор доби во Обвинителството.
Бегалецот од правдата доби куќен притвор, наместо ефективен притвор, а Вилма рече дека истрага за бегство нема да има. Апсолутно се е јасно. И двајцата рекоа дека имале температура, можеби тие двајцата имаат, но народот нема.
Народот добро знае што се случува и правда, конечна правда, ве гледам во очи и ви кажувам ќе има кога двајцата ќе бидат таму каде што заслужуваат, во затвор.
Сето ова што денеска се трудеше Зоран Заев да го каже и докаже пред македонската јавност и македонските граѓани дека институциите функционираат, излегува дека навистина часописот Економист бил во право кога велел дека владее хибриден режим. Кога велеше дека ја ослободиле Македонија од режим лажеше и ја гледаше македонската јавност во очи. Кога заедно ќе прошетаме еве од владата до Триумфалната капија во центарот на градот и ќе го погледаме заедно бројчаникот каде што ветуваше дека ќе стоеле милијарди украдени пари, а тој им стана ортак.

„Сите плаќаме прескапа карта за циркусот кој ни го сервираат, затоа што си играат со нашите судбини. Затоа наша заедничка обврска е на сето ова да му ставиме крај и уште пожестоко да работиме овој хибриден режим да го собориме. И набргу ќе го собориме. Владата, владата ваква кава што е се клати и виси на конец и доаѓа крајот“, порача Мицкоски.

Прес-конференција на Христијан Мицкоски, 23.02.2021

Прес-конференција на Христијан Мицкоски, 23.02.2021

Posted by infomax.mk on Tuesday, February 23, 2021

Latest News

Aдeми: Mнозинcтвото има koнзистентнocт и вo нaшитe cтaвoви и вo пoлитичкoто дeлyвaњe

Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата за нестабилно владејачко мозинство, изјави денеска...

More Articles Like This