(Видео) МИ6 се обидува да го cpyши Путин преку Навални

Поврзано

Историска средба: Путин го покани Зеленски во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да разговара за билатералните односи со украинскиот лидер Владимир Зеленски во...

Словачка пpoтера тројца руски дипломати

Братислава протера тројца вработени во руската амбасада, објави премиерот на Словачка, Едуард Хегер. „Словачка протера тројца руски дипломати. Во согласност...

Состојбата нe се подобрyва: Одложeн планот за ублажување на ковид мерките во Шведска

Шведска, која во текот на пандемијата ги избегнуваше мерките за заклучување, ќе го одложи планот за ублажување на некои...
- Advertisement -

Видеото кое го објави РТ е снимено некаде во 2012 година се приложува како доказ дека блискиот соработник на Навални, Владимир Ашурков, од шпион вработен во британската амбасада во Москва бара разузнавачка помош и „нешто“ кеш. Ашурков, инаку, ја води антикорупциската служба на Навални. Исто така, јасно раговараат за изнаоѓање начини да и се пристапи на руската елита, како и да се искористат невладините организаци и да се поработи на антируска пропаганда.

Сведоци исто така посочуваат  дека Британија ја финансира руската опозиција, како и бројни невладини организации, а се обидува и да и пристапи на руската елита

„Ако имавме пари, се разбира дека ќе го проширевме нашиот тим“, вели Ашурков додавајќи дека негова цел е да дојде до „нешто пари“ и дека, на пример „10, 20 милиони долари годишно“ ќе направат битна разлика. „Тоа воопшто не се големи пари за луѓе кои имаат милијарди да изгубат,“ вели Ашурков на кафе муабет со Џејмс Вилијамс Томас Форд, тогаш втор секретар за политички прашања на амбасадата, кого руските служби го идентификуваат како агент на МИ6.

претходниот член,Hoви 350 cлyчaи на Koвид 19
Следната статијаКисела Вода утре без вода

Latest News

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

More Articles Like This