October 20, 2021, 11:44 pm

(Видео) Модераторот го пpekина Рама веднаш откако тој му порача на Радев да го отвори патот кон ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со ЕУ.

-Сакам да ја искористам приликата и да го прашам претседателот на Бугарија, ве молам, вие Бугарите, немојте да бидете толку европејци, бидете малку Балканци. Отворете го патот. Отворете го патот. Што се обидувате да спасите таму? Се обидувате да спасите што? Отворете го патот за преговори. Дозволете ни да преговараме со нив, можете да бидете цело време на патот и да кажете не – блокираме овде, блокираме таму, застануваме тука, застануваме таму. Но, отворете го патот – истакна Рама.

Но веднаш откако албанскиот премиер го кажа ова, модератот го прекина, порачувајќи му дека ја разбрале пораката. Сепак, публиката со силен аплауз ја поздрави пораката на Рама до бугарскиот претседател.

Обраќањето на премиерот Рама започнува од 1:22:30

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This