November 25, 2020, 2:38 pm

(ВИДЕО) МУВА НЕ ЈА ПОЛАЗИ: Премиерката на Нов Зеланд гостуваше во емисија во живо во момент на cилeн зeмјoтрec

Поврзано

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на...

Руската вакцина – со руски плави картончиња ќе биде бесплатна

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе...

Поднесени oбвинeниja за paзopнaта ekcплозија во либанското пристаниште во која зaгинaa над 200 лица

Либанскиот државен обвинител, Гасан Кури, поднесе обвиненија против сегашни и поранешни царински службеници во Бејрут во врска со разорната...
- Advertisement -

Премиерката на Нов Зеланд, Jacинда Ардерн, преку видео врска беше гостинка во живо на телевизија кога земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер ја погоди земјата. Нејзината реакција беше многу смирена.

Таа за момент изгледаше малку загрижено, но го продолжи разговорот велејќи дека е на безбедно место. „Нема светла што висат и се чини дека сум на безбедно место“, рече Ардерн.

Ардерн, која стана премиерка во 2017 година, стекна голема популарност заради справувањето со неколку кризи: масовното пукање во Крајстчрч минатата година, вулканската ерупција во декември и пандемијата на коронавирус.

Земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди областа на 90 километри северно од главниот град Велингтон. Земјотресот беше почувствуван низ целата земја и нема информации за штети или повредени.

Latest News

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што...

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не е во можност повторно да...

Германија ќе избиpa нacлeдник нa Меркел нa 26 ceптeмвpи 2021 гoдинa

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел,...

Според 3aeв, Југocлавија била винoвнa за лoшитe односи со Бугарија, сме имале и заедничка историја

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми. Гоце Делчев...

More Articles Like This