September 26, 2020, 9:00 am

(Видео) Навистина „танцувале со ѓaвoлoт“, потврден кластерот „Градиште“

Поврзано

Пoceбeн peжим на cooбpaќaj вo Скопје yтpe

На 27.09.2020 (недела) со почеток во 09.45 часот, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“...

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во...

Дpвoкpaдцитe штo ги нaпaднaa пoлицajците билe cтpaв и тpeпeт во ceлoтo Степанци

Дрвокрадци нападнаа петмина полицајци од кои двајца се со потешки повреди, завчера во селото Степанци. Жителите на селото сведочат...
- Advertisement -

На три лица кои за продолжениот илинденски викенд присуствувале на журките во Охрид, им е потврден новиот коронавирус, јави Канал 5 повикувајќи се на болнички извори.

Тројцата биле поврани меѓу себе, а во тек се и нивните анкети за останатите контакти. Во моментов тие се со благи симптоми и се на домашно лекување.

На видеата кои се споделуваа на социјалните мрежи од продолжениот викенд во Охрид, се гледаше како стотици млади собрани на плажа, без почитување на мерките се журкаа.

Во Охрид во континуитет секојдневно се казнуваат лица кои не ја почитуваат мерката за носење на заштитна маска.

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР-Охрид, полициските службеници констатирале 78 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 34 во Охрид, 40 во Кичево и четири во Струга.

„Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест ковид-19“,

вели портпаролот на СВР-Охрид, Стефан Димоски.
Тој додаде дека, полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат извршиле 29 контроли врз угостителски и други објекти.

Македонскиот Вухан#Охрид #Градиште

Julkaissut Iko Aprilia Sunnuntaina 2. elokuuta 2020

Latest News

Божја волја: Од “уловена” икона на рибарот Томе до Манастир Рожденство на Пресвета Богородица

Легенди, народни верувања, раскажувања. Многу од нив сеуште се меѓу народот и истите од колено на колено се прераскажуваат....

Пoceбeн peжим на cooбpaќaj вo Скопје yтpe

На 27.09.2020 (недела) со почеток во 09.45 часот, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје, ќе се одржи...

Caнкциoниpaни 210 вoзaчи во Скопје, 81 за пpeчeкopeнa бpзинa и 23 мoтoциклиcти

Во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, полицијата вчера изрече вкупно 210 санкции, меѓу кои...

Стапчиња со кашкавал и маслинки

Стапчиња со кашкавал и маслинки 500гр брашно 1 лажиче Сув оквасец 1 јајце 200 мл јогурт 2 лажици зејтин 150 гр кашкавал 100 гр маслинки 1 лажиче сол Во брашното додајте го јајцето,...

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој полицајци претепаа тројца битолчани...

More Articles Like This