November 30, 2021, 11:10 pm

(Видео) Народот го возвраќа удapот: Владата им воведе локдаун, камионџиите ќе ја блокиpaaт цела Австралија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Додека Австралијците излегуваат на улица за да протестираат против мерките за заклучување на земјата -и низата судири со полицијата во текот на викендот, возачите на камиони од Австралија планираат да го затворат секој голем автопат низ земјата и ги советуваа луѓето да „складираат намирници“.

Еден возач, според Дејли Мејл, во видео објавил дека возачите на камиони „планираат да ја блокираат земјата“ за да ја „променатвлада“ на 31 август со почеток во 9 часот наутро.

“Договорено е. Камионите го прават тоа. Камионџиите ќе ја затворат земјата”, вели човекот, додавајќи: “Тоа значи дека треба да одите на шопинг сега, да купите се што можете за следните недела или две, натоварете вашиот фрижидер, замрзнувачи “.

Тој рече дека синџирите на снабдување наскоро ќе бидат прекинати и ги повика Австралијанците да складираат намирници за да имаат намирници во следните неколку недели.

Оттогаш е отворена страница GoFundMe за финансиска поддршка на камионциите додека се подготвуваат да штрајкуваат од 9 часот во вторник на 31 август, што ќе вклучува „блокирање на секој автопат “. -пренесува Дејли Меил.

Според човекот, возачите на камиони разговарале со луѓе од целиот свет и контактирале со воени ветерани за да го спроведат протестот.

“Камионџиите се договорени. Подготвен сум да одам во затвор за да ја спасам мојата земја и децата”, рече човекот.

Не е познато колку возачи на камиони се вклучени во демонстрациите, но возачите на камиони од целиот свет објавуваат совети на интернет како да ги попречат напорите на властите да ги отстранат возилата.

Страницата на GoFundMe, се чини дека е отстранета, а собра речиси 4.000 американски долари за напорите.

Ако протестот продолжи, тоа нема да биде прв пат камиони да блокираат патишта во знак на протест против ограничувањата на пандемијата. Минатиот месец, неколку камионџии протестираа против привременото затворање на изградбата во Сиднеј, паркирајќи ги возилата на автопатот.

Latest News

Бугарскиот европратеник Радев ѝ порача на ЕУ: Во Бугарија нема македонско малцинство – нема компромис за тоа

Бугарскиот пратеник од поранешната владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат...

More Articles Like This