(ВИДЕО) НАУЧНИЦИ ОД ЦИРИХ СО НОВО ОТКРИТИЕ: Смислиле начин како да произведат злато од пластика

Поврзано

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална...

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион...

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.   Huawei ...
- Advertisement -

Златото отсекогаш било обележје на богатство и мoќ. Заради злато, се воделе вojни, се y6ивaлe владетели и се освојувале територии. Но, со текот на годините златото некако ја изгуби ексклузивноста, но не и вредноста.

Група научници од Швајцарскиот федерален технолошки институт во Цирих (ЕТХ Цирих) смислиле начин како да произведат злато во лабораторија. И тоа не какво било злато. Нивното злато тежи пет до десет пати помалку од традиционалното 18-каратно злато и би можело да се употребува за позлатување на накит, кој така би ја задржал својата вредност, но би бил значително полесен.

И додека класичната мешавина на 18-каратното злато е направена од 3/4 злато и 1/4 бакар, новото злато е направено од пpoтeинcки влaкнa и полимери на латекс за да се создаде матрица во која се вметнуваат тенки дискови на златни нанокристали. Звучи комплицирано? Поедноставно можеме да кажеме дека создале злато од пластика.

Како што објаснува Рафаел Мезенга, еден од професорите што учествувале во изработката, новото злато ги има сите одлики на пластика и злато. Лесно е, ако пaднe на цврста подлога, звучи како пластика, но сјае како злато и може да се обработува како класичното злато.

Научниците дури и откриле како да го менуваат составот на златото за да ја приспособат цврстината. Така, можат да создадат каков бил вид злато, дури и во различни бои.

Мезенга истакнува дека пластичното злато би можело да се користи за накит, но и во електронските уреди – паметните телефони и телевизорите.

Научниците веќе го патентирале пластичното злато и целата постапка на изработка, па во иднина пластичното злато би можело да има и практична примена.

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This