(Видео) Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Поврзано

Масоните ја открија локацијата каде што е скриено богатството на Хитлер

Тајно друштво зад кое стојат масони ја откриле тајната локација каде што Адолф Хитлер непосредно пред падот на Берлин...

Дали водата навистина помага да изгубиме килограми?

Се чини дека водата за пиење е решение за сите проблеми. Ова е дефинитивно еден од најлесните начини за...

(Видео) Величествена глетка во внатрешноста на Кеопсовата пирамида

Висока 146 метри, Кеопсовата пирамида е најголема во Гиза, а благодарение на 3Д видеото на Би-Би-Си добивме можност виртуелно...
- Advertisement -

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е една од ретките комети која станала видлива за време на овој век, а се смета за натрапник во Сончевиот систем. Се нарекува уште и Голема комета 2020 година.

На видео снимка се гледа како кометата Нововајс од Италија се издигнува над Јадранското море. Се гледа како се крева притоа оставајќи опашка покрај светлите и брановидни облаци, со оддалечени ѕвезди во позадина. Се смета дека е најсјајната комета во последните 25 години.

НАСА кометата ја откри во месец март, пишува агенцијата Асошиејтед прес. Нејзиното јадро е покриено со материјал од саѓи, кој датира од почетоците на нашиот сончев систем, пред околу 4,6 милијарди години. Научниците кои учествуваат во оваа мисија велат дека кометата е со дијаметар од околу пет километри.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This