(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА: Секоја година пингвин препливува 8.000 километри за да го посети човекот кој го спасил!

Поврзано

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Жоао Переира (71), Бразилец од остров во близина на Рио де Жанеиро во 2011 година спасил еден пингвинот од сигурна смрт.

Тој го нашол заглавен меѓу карпите, прегладнет и покриен со нафта додека бил уште млал. Откако пингвинот го негувал во својот дом и го вратил во живот , Переира го пуштил во дивината, а тој, во знак на благодарност, секоја година плива повеќе од 8000 километри за да го посети својот спасител.

„Го сакам Диндим како да е мое дете, а верувам дека и тој мене ме сака. На никој друг не му дозволува да го погали и почнува да крешти ако некој му се приближи премногу блиску. Јас го хранам со сардини, го бањам и го галам додека ми седи во мојот скут “, вели Переира.
Биолозите се изненадени од оваа неверојатна врска. Жоао Паоло Краевски тврди дека никогаш порано не видел такво нешто.

„Кога Диндим ќе го види старецот, тој се движи да ја вртат опашката како куче, а сигурен сум дека тој верува дека Перез е дел од неговото семејство”, вели зачудениот биолог.

Диндим доаѓа да го посети Переира веќе петта години по ред. Се појавува во јуни, а во февруари оди до крајбрежјето на Аргентина и Чиле за да се пари.

Every Year, This Penguin Swims 5,000 Miles To Visit The Man Wh…

This penguin swims 5,000 miles every year to visit the man who saved his life ! ❤️——-Join Pet Alert UK today to help bring lost pets home http://mypetsitter.today/4yz0c

Julkaissut The Holidog Times Perjantaina 31. maaliskuuta 2017

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести