(Видео) Неверојатно: Десетици торнада од комарци – Аргентина е окупирана од комарци

Поврзано

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...

Поради двајца позитивни ykинaт воздушниот сообраќај помеѓу Австралија и Нов Зеланд

Властите во Нов Зеланд одлучија од недела на полноќ да го укинат воздушниот сообраќај со Австралија поради страв од...

Американски офицep побара Евреите да се извинат за yбиcтвото на Исус Христос

Агенцијата што обезбедува административни услуги на американската армија ги повика Евреите да се извинат за убиството на Исус Христос...
- Advertisement -

Видеото снимено во четвртокот од возач на рутата 74 меѓу Мадаријага и Пинара во Аргентина, покажува еден куп комарци кои формираат „Торнада“

Хуан Хозе Гарсија, истражувач во Центарот за паразитолошки и векторски студии (ЦЕПАВЕ), за локалните медиуми изјави: „Обилните дождови предизвикаа поплавување и се формираа големи бари на стоечка вода во кои женските комарци положуваат јајца“.

Тој додаде дека ова често резултира со огромен број инсекти кои напаѓаат градови цели градови. И покрај огромниот број на инсекти, Гарсија рече дека тие не претставуваат закана за луѓето, но имаат потенцијал да ги нарушат земјоделските активности.

Со оглед на ова, тој рече дека засега не е потребно да се преземат активности за справување со голем број инсекти, но луѓето треба да бидат само внимателни во следните 15 дена. По овој временски период, инсектите треба да почнат да изумираат.

И покрај неговите совети, многу локални жители ги повикаа властите да се справат со проблемот со ‘летачките штетници’.

Дирекцијата за зооноза во општината Пинамар одговори на барањата, тврдејќи дека дезинсекцијата ќе биде неефикасна бидејќи ќе убие само мал дел од популацијата на комарци во областа.

Портпарол на администрацијата рече дека дезинсекцијата носи ризик од воведување токсични хемикалии во синџирот на исхрана и дека тоа се прави само во екстремни случаи кога постои реална закана за општото здравје.

Локалните жители се охрабруваат да користат средства за отстранување на инсекти, да обезбедат нивните прозорци да имаат квалитетни мрежи против комарци и да ги чуваат базените (или други извори на вода) покриени додека не се користат..

Latest News

Xоспитализирани 20 ковид пациенти во последното деноноќие, 806 лица се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...

More Articles Like This