(Видео) Неверојатно, мотор од тенк вграден во автомобил

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Швеѓанецот Даниел Вернер спои автомобили тенк. Тој вгради мотор од тенк од Втората светска војна во стар полициски автомобил „Форд Крун“.

Вернер решил да направи автомобил со многу голем мотор, а најпрво пробал во „Форд“ да стави мотор од авион, пренесе Дравтрајб.

Сепак, беше преголем залак, па се реши за тенк на Втората светска војна.

Станува збор за „метеор“ мотор „Ролс-Ројс“, со волумен од 27 литри, или 27.000 кубни метри, кој порано се окристеше за тенкови.

Тоа е мотор V12, кој развива 550 коњски сили.

Сепак, тоа не му беше доволно на Вернер, па тој вгради два турбополначи на моторот, бидејќи неговиот план беше да го засили моторот за да може да развие 2.500 коњски сили.

Бидејќи тенкот е многу тежок, Швеѓанецот ја засили целата предна конструкција на автомобилот.

Работата сè уште не е завршена, а Вернер наведува дека неговата цел е неговиот тенк-автомобил да достигне брзина од 320 километри на час.

Вернер прави сè сам и сам го финансира проект, а во моментот треба да го реши проблемот со резервоарот за гориво. Имено, тенкот има огромна потрошувачка, а во резервоарот „Форд“ можат да се сместат само 72 литри гориво, што е доволно за автомобил, но не и за моторот од тенкот

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести