August 13, 2020, 3:07 am

(Видео) Неверојатно – НАСА ги објави досега најблиските фотографии од Сонцето

Поврзано

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална...

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион...

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.   Huawei ...
- Advertisement -

Сателитот лансиран на 10 февруари 2020 година, од половина од растојанието помеѓу Земјата и Сонцето, испрати фотографии кои откриваат сосема нов феномен на Сонцето, што може да обезбеди одговор на најголемата тајна.

„Не очекувавме вакви одлични резултати на почетокот. Можеме да видиме и како нашите 10 научни инструменти се надополнуваат едни со други, со што се комплетира холистичката слика за Сонцето и непосредната околина“, се наведува на официјалната веб-страница на Европската вселенска агенција, каде се пренесува изјава на Даниел Милер, еден од научниците кои работат на проектот Солар орбитер.

Тоа е заеднички проект на ЕСА и НАСА. Ниту еден вселенско летало од Земјата досега не се приближило волку до Сонцето. Она што ги воодушеви научниците беа фотографиите на „пожари“, односно еден вид соларен пламен, познати како „камперски огништа“, кои досега не биле документирани.

Давид Бергманс, дел од Кралската белгиска опсерваторија, истакнал дека „камперските огништа“ кои се милиони пати помали од соларните огнови, можат да се проучуваат и од Земјата.

Најмалото соларно огниште било слично на големина на мала европска држава. Според Бергманс, Сонцето изгледа смирено, но доколку детално се проучат фотографиите, можат минијатурните ерупции да се забележат насекаде по неговата површнина.

Сепак, научниците сè уште не можат да знаат дали станува збор за феномени од ист вид како големи факели, само помали во обем, или дали се предизвикани од сосема различни механизми на Сонцето.

„Овие’ пожари ’се целосно незначителни само по себе, но ако го додадете нивниот ефект од површината на целото Сонце, тие би можеле значително да придонесат за целокупната топлина на соларна корона“, рече Фредерик Аучер.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This