(Видео) Неверојатно: Падна снег во Сахара, најжешката и најсува пустина во светот

Поврзано

„Цpвeн aлapм зa нaшaтa плaнeтa“: Нajнoвиoт извeштaj нa OH пpeдyпpeдyвa нa нeдocтaтoк нa глoбaлнa aмбициja зa cпpaвyвaњe co климaтcкaтa kpизa

До крајот на 2020 година, земјите требаше да достават ажурирани и поамбициозни национално утврдени придонеси (НДЦ) за справување со...

Paзбиена kpиминална мpeжa сo лaжни вakцини

Полицијата уапси 84 осомничени и заплени илјадници лажни вакцини против ковид-19 во рации во Кина и Јужна Африка. Ова...

(Видео) Beнeциja пpecyши: Kaнaлитe пpeтвоpeни во вaлkaни poвови

Италијанскиот град прочуен по своите канали и романтичните пловења со гондолите, создава сосема различна слика во време на големата...
- Advertisement -

Многу студено време погоди многу земји на почетокот на оваа година, но од Алжир пристигнуваат скоро неверојатни вести – падна снег во Сахара, една од најжешките и најсуви пустини во светот.

 

Снегот е снимен во околината на саханскиот град Аин Сефра во Алжир, а необичните сцени ги споделил на неговите профили на социјалните мрежи фотографот Карим Буетата.

Температурата падна на минус три степени.

Аин Сефра, град познат уште како „Портата на Сахара“, се наоѓа во подножјето на планините Атлас, а необичната глетка на снег во пустината во овој град се случи по четврти пат во последните 40 години.

Latest News

Во XpBaтска се појави чешкиoт вид на kopoнавирус

Институтот „Руѓер Бошковиќ“ потврди дека, покрај бразилскиот, њујоршкиот, британскиот и јужноафриканскиот вид на коронавирус, во Хрватска се појавил и...

More Articles Like This