(Видео) НЕОЧЕКУВАНО, КАКО ШТО ДОЈДЕ: Иранскиот шеф на дипломатијата го напушти Самитот Г-7

  • August 25, 2019
  • Коментари

Шефот на иранската дипломатија Мухамед Џевад Зариф го напушти Бијариц, каде што се одржуваше самитот Г-7, а каде тој неочекувано се појави.

Тој имаше состанок со францискиот колега ле Дријан, министерот за економија и со претседателот Макрон. Разговорите траеле повеќе од три часа, по што страните заминале задоволни од исходот.

Прес службата изјавила дека иранскиот министер е повикан во договор со САД откако медиумите објавија дека Макрон го изненадил Трамп со поканата на Зариф.

Претходно «
Следно »