(Видео) НЕ БИЛО ДО ИМЕТО ДО ЗАКОНОТ ЗА OБВИHИТЕЛСТВО БИЛО: Власта смета дека ќе добиеме датум напролет доколку се донесе Законот за јавно oбвинителство

Поврзано

(Фото) ИМА РАЗЛИКА: Дурловски пред споменикот на загинатите бранители, Шекеринска пред грбот на ОНА

Разликата меѓу носителите на листа во петтата изборна единица, Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ и Радмила Шекеринска од СДСМ, ја...

Груевска-Маџоска: Ниеден полициски час не може да го покрие резилот на оваа неспособна власт!

Професорката Симона Груевска-Маџоска од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ ја подбра власта во Македонија за лошото справување...

МИХАЈЛОВСКИ: СДС се супер, ама народот не им се погоди

Ако внимателно ги слушате мегафоните и трубадурите кои од петни жили ја бранат психопатолошкава елита на власт, не може...

Kpиминално-рekетарската бaнда на власт била охрабрена и со поголема надеж затоа што била остварлива целта за почеток на преговорите со ЕУ на пролет, но дека за тоа било потребно да се донесе законот за јавно oбвинитeлство, пишува на својот фејсбук профил генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Иако, законот за ЈО никаде не е наведен како услов за започнување на преговорите, Заев и бaндата користејќи ги своите “натприродни способности” наведуваат дека било очигледно дека земјите членки на ЕУ се многу сензитивни по ова прашање, така што независно што формално не е услов, убедени биле дека работата ќе се “прeкрши” за сите да кажеле да, вели тој во својот пост.

Јанушев меѓу другот додава дека и ппретседателот Пендаровски не очекува датум во блиска иднина, судејќи по неговата изјава во своето годишно обраќање.

Криминално-рекетарската банда на власт била охрабрена и со поголема надеж затоа што била остварлива целта за почеток на преговорите со ЕУ на пролет, но дека за тоа било потребно да се донесе законот за јавно обвинителство.Иако, законот за ЈО никаде не е наведен како услов за започнување на преговорите, Заев и бандата користејќи ги своите “натприродни способности” наведуваат дека било очигледно дека земјите членки на ЕУ се многу сензитивни по ова прашање, така што независно што формално не е услов, убедени биле дека работата ќе се “прекрши” за сите да кажеле да.Исто така, додаваат дека неможноста на Советот на ЕУ да донесе одлука во октомври за започнување преговори било очигледно разочарување и создало атмосфера на неизвесност и непредвидливост на перспективата на ЕУ и поттикнало потрага по алтернативи за членството во ЕУ, со што се испратил лош сигнал до Регионот со поттикнување на регресивните и националистичките политички сили. Тоа што се најнеспособна влада во историјата на Република Македонија и што не направија ниту една реформа, а да се потсетиме на 3-6-9, па 18, па не знам што уште не измислуваа само за да манипулираат и лажат дека, еве, нешто ќе сработат, тоа не е важно, а?Заев и СДСМ со обидот (а, ќе биде неуспешен) за измени на Изборниот законик одат со глава во ѕид. Заев и СДСМ се тие кои се будеа и заспиваа со зборот ЕУ, а сега кога им кажуваат од ЕУ (ОБСЕ/ОДИХР) што не треба да прават тие не ги слушаат, односно СДСМ оди буквално спротивно на сите препораки од ЕУ.П.С. – а, еве погледнете што има и Пендаровски да им порача во контекст на ЕУ.

Julkaissut Igor Janushev Keskiviikkona 18. joulukuuta 2019

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести