(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Поврзано

(Видео) Камчев зaпaли се од СДСМ: Ме лажеа дека ќе ми најдат работа да протecтирам со нив за власта на Груевски да пaднe

Ова е Васил Камчев од Кавадарци, координатор на стечајците. Васил раскажува како биле излажани за да излезат на протести...

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот мoлк

По 20 дена во кои партиите и коалициите ја претставуваа својата понуда пред граѓаните, денеска завршува изборната кампања и...

Во тpкaтa за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Граѓаните на Македонија на предвремените парламентарни избори ќе можат да гласаат за кандидатските листи на 15 коалиции и партии...

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе гужва од вообичаено, она што смирува е тоа што речиси сите граѓани носеа заштитна маска и ракавици.

Покрај пазарите преполни се и маркетите, а пред нив има „километарски“ колони, причината за ова е фактот што на граѓаните им беше оставено премалку време за да ги набават потребните намирници.

Екипата на Инфомакс претпладнево спроведен анкета за тоа дали граѓаните се согласуваат со тридневниот полициски час, дали се задоволни со тоа како Владата се справува со пандемијата и која беше причината за наглото олабавување на рестриктивните мерки.

Граѓаните пред се се исплашени од коронавирусот и состојбата во нашата држава. Додека ја снимавме анкетата пристигнаа и неофицијалните бројки дека во Македонија има 127 новозаболени од опасниот коронавирус. Ваквата информација направи паника на пазарот и ги вознемири граѓаните.

Вината за состојбата поголемиот дел од нив ја гледаат во власта.

Тие велат дека мерките прерано се олабавија, а позадината на сето тоа е политиката односно предвремените парламентарни избори. Тие тука ја гледаат најголемата грешка бидејќи според нив голем дел од граѓаните се однесувале несовесно откако биле олабавени мерките.

За тоа како власта се справува со вирусот посочуваат само да ги погледнеме бројките на новозаразени и починати. Тие испратија порака дека премногу се води политика, а премалку се води грижа за здравјето на граѓаните.

Припадник на ромската етничка заедница во Македонија посочи дека на Шутка и се заканува глад, бидејќи голем дел од жителите кои на еден или на друг начин го заработувале лебот директно се погодени од рестриктивните мерки, а вели и дека во местата каде живеат роми нема ниту доволно маски, ниту доволно ракавици, а камо ли средства за дезинфекција.

Дел од граѓаните коваат планови како да го напуштат Скопје пред полицискиот час, а ова го покренува прашањето дали ваквата непресметана одлука на Владата ќе ја прошири заразата и во другите градови?!

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести