September 25, 2020, 5:17 am

(Видео) Нова глaвоболka за Западот: Русите развиваат беспилотна подморница

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта...

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...
- Advertisement -

Во последно време, рускиот воено-индустриски комплекс му посвети посебно внимание на развојот на проекти на беспилотни бродови, поточно подморници.

Еден од овие проекти носи ознака „Главоболка“, а зад него се крие опасноста од изградба на цела флота напади, а истовремено и ефтини подморници без екипаж, кои можат да потонат големи бродови на површината.

Рускиот воено-индустриски комплекс разви минијатурна роботска подморница „Цефалопод“, која е наменета за ефикасна заштита на сопствените, но и за уништување на непријателските површински бродови, пренесува интернет порталот РГ. Екстремно слабата видливост и надпросечното маневрирање, обезбедуваат висок степен профитабилност: за релативно малку пари, може да се изгради подморница што може да уништи површински брод што е неспоредливо поскап од самата подморница.

Првите информации за проектот „Цефалопод“ се појавија во 2015 година. Подморницата без екипаж со големина на патнички автобус е резултат на инженерскиот тим на бирото за дизајн, Рубин, што е еден од водечките развојни ресурси на рускиот воено-индустриски комплекс, специјализиран за дизајнирање на борбени подморници. Целиот проект се реализира преку соработка со други компании, кои имаат сличен фокус.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This