November 25, 2020, 3:05 pm

(Видео) Нова глaвоболka за Западот: Русите развиваат беспилотна подморница

Поврзано

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на...

Руската вакцина – со руски плави картончиња ќе биде бесплатна

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе...

Поднесени oбвинeниja за paзopнaта ekcплозија во либанското пристаниште во која зaгинaa над 200 лица

Либанскиот државен обвинител, Гасан Кури, поднесе обвиненија против сегашни и поранешни царински службеници во Бејрут во врска со разорната...
- Advertisement -

Во последно време, рускиот воено-индустриски комплекс му посвети посебно внимание на развојот на проекти на беспилотни бродови, поточно подморници.

Еден од овие проекти носи ознака „Главоболка“, а зад него се крие опасноста од изградба на цела флота напади, а истовремено и ефтини подморници без екипаж, кои можат да потонат големи бродови на површината.

Рускиот воено-индустриски комплекс разви минијатурна роботска подморница „Цефалопод“, која е наменета за ефикасна заштита на сопствените, но и за уништување на непријателските површински бродови, пренесува интернет порталот РГ. Екстремно слабата видливост и надпросечното маневрирање, обезбедуваат висок степен профитабилност: за релативно малку пари, може да се изгради подморница што може да уништи површински брод што е неспоредливо поскап од самата подморница.

Првите информации за проектот „Цефалопод“ се појавија во 2015 година. Подморницата без екипаж со големина на патнички автобус е резултат на инженерскиот тим на бирото за дизајн, Рубин, што е еден од водечките развојни ресурси на рускиот воено-индустриски комплекс, специјализиран за дизајнирање на борбени подморници. Целиот проект се реализира преку соработка со други компании, кои имаат сличен фокус.

Latest News

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. –...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што беше планирано во 2017 година?...

More Articles Like This