December 9, 2021, 11:27 am

(Видео) Обjaвeн мoмeнтoт кoгa фaмoзниoт бpoд ce зaглaви вo Cyeцкиoт кaнaл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Објавен е моментот кога контејнерскиот брод Евергрин излегол од контрола и се заглави во Суецкиот канал пред пет дена.

Технологијата за поморско следење го симулирала моментот кога товарниот превозник удрил во канал и ја запрел глобалната трговска рута, пишува британски „Сан“.

Двата обида да се помогне при движење на бродот не успеале, но експертите велат дека тој може да биде ослободен денес.

Јапонскиот сопственик на бродот, Јукито Хигаки, претседател на компанијата „Shoei Kisen KK“, на прес-конференцијата рече дека се распоредени десет бродови за извлекување.

Според официјалните лица, денес се планираат најмалку два обиди за ослободување на бродот кога ќе се појават брановите.

Силен ветер го пренесе бродот преку тесен канал што минува меѓу Африка и Синајскиот полуостров.

Видео симулација на несреќата го покажува моментот кога бродот се насукал на пристаништето, пред да се упати надесно и да го удри во брегот.

Latest News

Американски сенатор pacпали по „демократскиот самит“ на Бајден – ја спомена и Македонија: За Вашингтон, демократијата значи „ти избираш кого ние ќе ти кажеме...

На 9-10 декември, претседателот Бајден ќе претседава со онлајн „Самит за демократија“, кој тврди дека „ќе ги собере лидерите...

More Articles Like This