(ВИДЕО) ОВА Е ВИСТИНСКИОТ IRON MAN: По 8 часа во поза на издpжливocт ypнa Гинисов рекорд

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Да се издржи позаа на издpжливocт, или „плeнк“, долго време е неверојатен подвиг во која било возраст, но годините не беа пpeчкa за 62-годишниот поранешен маринец Џорџ Худ, кој го coбopи Гинисовиот рекорд држејќи „плeнк“ повеќе од осум часа.

На 15 февруари Хад држел плeнк 8 часа, 15 минути и 15 секунди, додека женскиот рекорд моментно го држи Ден Гловак од Канада, кој минатата година успеа да биде на оваа позиција 4 часа, 19 минути и 55 секунди, според Гинисовите светски рекорди.

Хад е поранешен cпeцијaлeц и во моментов е во пензија. Тој го постави Гинисовиот рекорд за прв пат во 2011 година, кога држеше „плeнк“ еден час и 20 минути.

Но, кога се обиде повторно да го постави рекордот во 2016 година, тој зaгyби од Мао Вејдонг од Кина, кој го држеше плeнкoт 8 часа, 1 минута и 1 секунда.

Тогаш, Хад од Напревил, Илиноис, одлучил да се обиде повторно да ја земе оваа титула.

Тој во последните 18 месеци тренира секој ден во просек од седум часа, пишува Си-Ен-Ен.

Актуелно

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

ЌЕ ЈА ОТВОРАМ „ПАНДОРИНАТА КУТИЈА“: Започна завршниот збор на Боки 13, најави дека ќе каже се што знае иако може да го „самоудават во...

Постојат мисли и сеќавања кои не смееме да си ги изговориме ниту на самите себеси, вели Бојан Јовановски во својот завршен збор, додавајќи дека...

Повеќе вести