(Видео) Опcaда во Сараево: Стотици полицајци на улиците и на аеродромот поради ekcтрадицијата на Дарко Елез

Поврзано

Pama: JaHша одамна ми покажа мапа со пpoменети граници на 3aпаден Балkaн

Рама вели дека постои мапа во врска со промената на границите на земјите од регионот на Западен Балкан. Тој...

Африм Исмаиловиќ побарал азил, Косово не одговара на барањето за ekcтрадиција

Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство...

HeBoља во паниka: На стадионот во Хумска пронајдена ДHK на една од жр твите

Во криминалната група на Веља Невоља и Марко Миљковиќ наречен Месар, завладела паника. Биле сигурни дека нема да бидат обезбедени...
- Advertisement -

Денес, Србија го екстрадира Дарко Елез во Босна и Херцеговина, потврди главниот обвинител на БиХ Гордана Тадиќ на седницата на Високиот судски и обвинителен совет на БиХ. Наскоро се очекува Елез да слета на аеродромот во Сараево со хеликоптер. Според извештаите во медиумите, сто полицајци обезбедуваат екстрадиција.

Да потсетиме, Апелациониот суд во Белград кон средината на февруари донесе одлука дека се исполнети условите за екстрадиција на Елез БиХ, кој го бара поради голем број организирани криминални дела.

Денес српското правосудство ја одобри екстрадицијата на Дарко Елез во Босна и Херцеговина, кој беше уапсен на крајот на декември минатата година во белградската населба Батајница.

Судот ја отфрли жалбата на адвокатот на Елез и ја потврди одлуката на Високиот суд во Белград од јануари со која се утврди дека се исполнети условите за негова екстрадиција поради низа сериозни кривични дела организиран криминал извршени во 2015, 2017, 2018 и 2019 година

Со екстрадицијата на Дарко Елез во БиХ, се очекува да бидат решени две брутални ликвидации во областа Источно Сараево, како и поголем број изнудувања што беа извршени во областа на Република Српска во последните години .

Елез е во екстрадиционен притвор од апсењето во декември во Белград, каде живее и работи многу години, откако издржа деветгодишна затворска казна во Србија , на која беше осуден како организатор на криминална група во Србија 2009. БиХ тргуваше со дрога, изнудуваше и извршуваше други злосторства.

Инаку, Елез е осомничен за ликвидациите на Синиша Милишевиќ Тигар и Милош Остојиќ, убиени во Лукавица.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This