(Видео) ОТИДЕ JAБАНА ИСТОРИЈАТА: Бугарите ликуваат, по Гоце ќе се договориме и за Даме, за браќата Миладиновци, Илинденското вocтание

Поврзано

Прв лeкаp жpтвa на кoрoнaвиpycoт – Пoчинa дoктоp од Тетово

Во ГОБ ,,8 Септември”, на 64 годишна возраст, почина д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово. Д-р. Деари беше хоспитализиран...

Додека Филипче тера партиски ПР, во Македонија близу 7.000 зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава...

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Потпретседателот на Заедничката бугарско-македонска меѓувладина комисија за историски прашања Наум Кајчев е задоволен по едногодишната работа и шесте одржани средби на Комисијата на кои историчарите постигнаа консензус за клучните фигури од „заедничката“ средновековна историја.

„Постигнавме резултати за клучни личности како Светите Кирил и Методиј, Свети Наум, Свети Климент Охридски, цар Самуил. Чекор по чекор, ќе ги градиме овие заеднички места на нашата заедничка историја што треба да нè обединат “, вели професор Кајчев.

Тој е оптимист дека историчарите веќе во септември ќе постигнат консензус за личноста на Гоце Делчев.

„Мислам дека веќе стана јасно од изјавите на историчарите и политичарите од Република с.Македонија, кои недвосмислено тврдат дека Гоце Делчев имал бугарски национален идентитет, вели Кајчев и додава дека останува уште многу работа.

Според него, експертите мора да се согласат за личноста на Даме Груев, Браќата Миладиновци и последно, но не и најмалку важно, да ја кажат вистината за Илинденско-Преображението вocтание.

Но, најважно од сè, според доц. Проф. Којчев, е историскиот договор да најде место во учебниците, но и во главите и на Бугарите и на Македонците, вели Кајчев за ТВ Европа.

Видеото можете да го погледнете тука!

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести