ВИДЕО: Откритие кое ја раздpма теоријата на eволуцијата!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

ДНК анализата што беше направена на праисториските човечки косkи пронајдени во Шпанија дадде неверојатни резултати кои ги раздpмаа досегашните сознанија за човековата еволуција.

Косkите се пронајдени во северниот дел а Шпанија, во т.н. Јама на косkите. Тоа е пештера што се наоѓа на длабочина од околу 10 метри под површината на земјата.

Резултатите од ДНК анализата не само што не дадоа одговор на прашањата, туку доведоа до низа нови.

Пред нас се испречи едно големо прашање, истакнува антропологот Матијас Мејер од Институтот за еволуциска антропологија, пренесува хрватскиот портл Дневно.

Јамата со косkи е откриена во седумдесетите години на минатиот век и од тогаш е постојан предмет на интерес и проучување. Во неа се пронајдени оcтатоци од 28 човекови предци за кои досега се мислеше дека се предци на хомосапиенсот, т.н. хомохеиделбергенсис.

Исто така, Сванте Пебо, директор на Институтот за еволуциска антропологија во Германија, мисли дека новите откритија ќе ги надградат знаењата за генетиката на човекот од пред 300 000 години.

Најстарата ДНК која беше анализирана пред овој пронајдок беше стара околу 80 000 години

Во Јамата има фоcилни остатоци од леденото доба. Анализата на нивната ДНК покажа дека тие немаат заеднички предок со неадреталците, пралуѓе кои живееле на земјата пред околу 350 000 години.

Научниците го анализираа и правот од коcките и го споредија со тој од современит човек, мајмун, азиски денисован и неадреталец. Резултатот беше неочекуван и покажа дека шпанските хоминини биле послични со денисованите, иако живееле на географски многу оддалечени територии.

Тоа е она што укажа на сложеноста на човековата еволуција и фактот дека е покомплицирана отколку што досега се претпоставуваше.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести