November 1, 2020, 2:41 am

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Поврзано

Повикот на директорот на болницата во Струмица покажа каква е состојбата во Македонија

За тоа каква е состојбата во нашиот здравствен систем јасно покажува денешниот повик на Директорот на Општа Болница Струмица. Станува...

Захариева: Нема да ставиме вeто само ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се заkaни дека Бугарија ќе стави вeто за почеток на пристапните преговори...

Каракачанов: Му објаснив лично на Заев, Бугарија нема да прави отcтапки, тоа би било нaционално прeдaвство

Никој во Бугарија нема да нaправи отcтапки и да не ги почитува одлуките на Собранието, потврди во телевизиско интервју...
- Advertisement -

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката од опозицијата во Собранието.

Пратеникот Антонио Милошоски во име на ВМРО-ДПМНЕ пред малку во Собранието објави дека опозицијата нема да гласа за потврдување на 5 укази за прогласување на вонредна состојба од страна на Пендаровски.

Милошоски наведе три причини за ваквата одлука: прво, лоши резултати во битката со Ковид19, второ, влошени економски состојби кои беа причина за воведување вонредна состојба и трето, злоупотреби на вонредната состојба за правење поткуп и носење на закони кои не смеело да се носат како тие за марихуана, будење дијаманти и други.

Одговор за тоа што ќе се случи сега во врска со можната уставна криза Милошоски сугерира да се бара од владата, Пендаровски и Уставниот суд.

За Указите на Пендаровски да бидат во согласност со уставот тој треба да добие 2/3 од гласовите на пратениците или најмалку 80 гласови.

Изјава Милошоски

Изјава Милошоски

Julkaissut MИА.mk Keskiviikkona 30. syyskuuta 2020

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This