December 4, 2021, 6:49 pm

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ – изјави Колин Кал, потсекретар за одбрана за политика, пред Комитетот за вооружени служби на Сенатот во вторникот.

„Мислам дека разузнавачката заедница во моментов проценува дека и ИСИС-К и Ал Каеда имаат намера да спроведуваат надворешни операции, вклучително и против Соединетите држави“, рече Кал.

ИСИС-К веќе покажа дека може да започне напади против цивили во Авганистан – групата која тврди дека го извршила бомбардирањето во Кабул на 26 август во кое загинаа 13 американски војници и над 150 авганистански цивили.

Latest News

Ги засука ракавите: Ременски не чекаше, веднаш ја започна со кампањата со реден број 1

Централната изборна комисија на СДСМ денеска утврди дека три од четирите кандидатури за иден претседател на СДСМ се целосни....

More Articles Like This