(Видео) Петрушевски: Сублиматот на состојбата е – нема вакцина која ние не успеавме да ја набавиме

Поврзано

Koнтpoвepзниoт coвeтник нa Заев, Александар Обрадовиќ, e нoвиoт диpeктop нa EЛEM тpejд

Ќерката-форма на ЕСМ, ЕЛЕМ трејд од денеска официјално има нов директор. За прв човек на фирмата специјализира за трговија...

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...
- Advertisement -

Освен српската донација, нема друга вакцина во Македонија.  Заев соопшти дека било непријатно пари на граѓаните да стојат на некоја странска сметка, што беше причина за враќање на авансот. ДО крајот на февруари министерството за здравство кажаа дека до крајот на февруари ќе имаме 200.000 вакцини. Денес сме 1-ви март и нема ни трага ни глас од вакцините.

Сотир Костов ги диктираше сите датуми кога министерот јавно измамил и лажел кога е во прашање животот или смртта и смета дека се работи има сериозно дело по здравјето на граѓаните.

Петрушевски вели дека како сублимат е дека Нема вакцина која ние не успеавме да ја набавиме., а Шеќеринска објави дека и други НАТО земји имале проблеми со набавката на Вакцините. Они само не потсетваат дека сме во добро друштво.  

Пратеникот Миле Левков вели: Денот по утрото се познава, а на 1.01.2021 година, министерот Филипче е дека ќе набавиме вакцини ама не замолија да не објавуваме колку вакцини набавивме. Првото што одлучува да каже и замислете министер со ваква изјава. Со ова завршува прикаската.

Суштински оваа влада функционира само со Пи Ар. Јавно изјавуваа дека ние се НАТО земја и руски вакцини не набавуваме, за само после 3 дена и според одредена изјава ќе му го мериш памет  какав му е. Околку треба да ги пегла односите со Бугарија, вели Бугарија ќе ни даде вакцина.

Да дебатираш геостратегија, за здравје, кој ја произведува вакцината, значи зборуваме за вакцини, и тој се дрзна да коментира, за жал не успеа ниту една вакцина да не набави, Значи збориме за одговорноста.

Одговорноста не е ссамо морална, туку кривична одговорност и секој граѓанин, кој ќе има последици од Ковид-19 и не дај боже има последици, има право да ја обвини дрќавата за состојбата во која е дојдено. Доколку не ги почитуваш мерките на владата, ќе те казнуваат, кога граѓаните треба да ги почитуваат мерките на владата, а кога државата, што и е обврска , таа ништо не постапува, тогаш не гледаат одговорност кај себе.

И кога ќе се намали бројите, еве почнува ПиАр от и демек они ги смислиле мерките, но потоа кога ќе се зголемуваат бројките, криви се граѓаните. Тука на површина ќе излезе целата неспособност и на крајот на денот најлесно е обвини опозиција, обвини народ, а тоа неспособно наместо да засука ракави и да отиде да преговара за вакцина.

Со сета почит и сите мани, ете го Вучиќ отиде да преговара он си знае како, ама обезбеди вакцини и покажа како треба да се грижи еден претседател за својот народ – вели Петрушевски.

Проследете ја емисијата на следниот линк:

Неделен Брифинг со Сотир Костов, 01.03.2021

Неделен Брифинг со Сотир Костов, 01.03.2021 Гости: Бране ПетрушевскиМиле Лефков

Posted by infomax.mk on Monday, March 1, 2021

Latest News

Oбид за yбиcтвo во Куманово, пpoбодeно едно лице

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Е.Ј.(20) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство...

More Articles Like This