(Видео) Пиле не смee да прелета: Како работи рускиот систем за прeдупредување за рakeтен нaпaд

Поврзано

Украинските cили го нападнаа Донбас? Паѓаа гpaнати на Горловка

Украинските сили ноќеска со минофрлачи го нападнаа градот Горловка во ДОнбас, соопштија властите на ДОњецката Народна Република. Како што се...

Шест деца зaгинaa, а 18 лица се повpeдени во тешка сообраќајна нecpeќа во Русија

Шест деца загинаа како резултат на сообраќајна несреќа во рускиот регион Ставропол во која учествуваа три возила, вклучително и...

(Видео) Голем ckaндaл: Отcтрането руското знаме и руските симболи на Светскиот шампионат во играта Дамa

Големиот скандал се случи на Светскиот шампионат во играта Дами во Полска, бидејќи руските симболи, вклучувајќи го и знамето,...
- Advertisement -

Руското Министерство за одбрана објави снимка од прегледот на системот за рано предупредување за ракетен напад. Видеото покажува како седиштето прима информации за лансирање на ракетата со координатите на почетната точка.

„Внимание! Борбена готовност! Откриено е таргетирање на целни објекти! “, Се наведува во соопштението.

Генералниот директор на меѓудржавната акционерска корпорација „Вимпел“ и дизајнерот на системот, Сергеј Бојев, објавија дека тестовите на системот се завршени.

Рускиот систем за рано предупредување (СПРН) обработува податоци за траекторијата за да формира предупредување за ракетен напад врз државните и воените командни пунктови, информации за системот за противракетна одбрана на Москва, како и податоци за вселенски објекти.
Неговиот прв ешалон се состои од група сателити на единствен вселенски систем и втор од терестријални радарски системи.

Најчесто се користат модуларни радарски станици “Воронеж”. Во моментов, седум такви станици се во состојба на готовност – во Ленинград, Калининград, Иркутск, Оренбург, Краснодар, Краснојарск и Алтај. Се гради нова радарска станица во регионот Мурманск. Планирано е да се заврши изградбата на станицата во Коми во 2021 година.

Latest News

Haпaд врз еден е нaпaд врз сите: Чешка бара солидарност, сите европски членkи да иcтeраат по еден руски дипломат

Поаѓајќи од принципот „напад врз една земја на Европската унија е напад врз сите“, премиерот на Чешката Република Андреј...

More Articles Like This