September 21, 2020, 4:34 pm

(Видео) ПОГЛЕДНЕТЕ ЗОШТО: Во Токио заврна снег на 25 степени

Поврзано

Дaнcки експepт: Шведска ja пoбeди епидемиjaта на Koвид-19

Еден од водечките дански епидемиолози, Ким Снепен, проценува дека епидемијата на корона вирус во Шведска веројатно е сузбиена, иако...

Гејтс кaжa штo миcли зa твpдeњeтo дeкa Мacк e „нoвиoт Стив Џобс“

Бил Гејтс неодамна бил гостин на телевизијата „Блумберг“ каде што го прашале што мисли за тоа што Илон Маск...

Пoчинa дoлгoгoдишниoт диpeктop нa „Пeпcи“, тoj мy дoнece шишe „пeпcи“ на Хpyшчoв

Производителот на безалкохолни пијалаци „ПепсиКо“ потврди дека на 99-годишна возраст починал поранешниот извршен директор на „Пепси-Кола“ и „ПепсиКо“, Доналд...
- Advertisement -

Во Токио денеска беа измерени 25 степени , па сепак паѓаше снег во правилни навени за време на натпреварот на кануа.

Не станува збор за чудно време , туку за тестирање на последната иновација на организаторот на Олимписките игри што следната година ќе се одржат во Токио. Со оглед на фактот што органзиаторите очекуваат температурата за време на одржувањето на игрите да изнесува над 30 степени ,тие испробуваат секакви методи за разладување на публиката.

Околу 300 килограми вештачки снег беа расфрлани низ трибините на Sea Forest Waterway. Целта беше да се види дали тоа може да ја ублажи топлината и да ја намали влажноста на воздухот.

Во Токио во јули типично температурата изнесува 35 и 80 проценти влажност, што предизвика загриженост дека гледачите ќе настрадаат од топлотен удар. Sea Forest Waterway ќе биде место за натпревар на олимписките и параолимписките веслачи и кајакари. Половина од 2.000 места на трибините не се покриени затоа што плановите за целосно покривање беа намалени за да се намалат трошоците.

Вчера членовите на Организацискиот комитет на Олимписките игри во Токио седеа на трибините за време на петминутниот тест на машината за снег додека траеше натпреварот во кану. Сепак, резултатите не беа охрабрувачки. Температурата пред снегот била 25,1 степени, исто како и после експериментот.

Latest News

Дали ова е новиот потkyп на Заев?

Од помпезно најавуваниот четврт сет на антиkpизни мерки најавуван веќе два месеци нема ништо. Дали владата со новиот пакет...

Носењето очила го намалува pизиkoт од пренесување на коpонавирусот

Носењето очила за гледање секој ден, може да го намали pизикот од зapaза со новиот кopона виpyс, покажува најново истражување. Истражувачите од Кина откриле дека...

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив Елверум, откако Европската ракометна федерација...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и...

ВМРО-ДПМНЕ е најбројна пратеничка група во Собранието на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е пратеничка група со најголем број на членови во македонското собрание. СДСМ се избори за мнозинство од како на изборите настапи заедно со...

More Articles Like This