January 28, 2021, 4:09 am

(Видео) Погледнете какви цртани гледаат децата во Ceвepна Кореја

Поврзано

Мечka бpkала скијачи по скијачка патека

Љубителите на зимските спортови во еден ски-центар во Романија останале во шок откако на патеката влетала мечка. Неверојатната сцена,...

Кога ќе се претера со фотошопот

Многу луѓе денеска своите фотографии се обидуваат да ги доработат во фотошоп или со разни филтери, пред истите да...

MAPAДОHA ИМА 2 CEФА И НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГИ ОТВОРИ

Диего Марадона своевремено живееше седум години во Дубаи и во собата имаше два заклучени сефа на кои не може...
- Advertisement -

Северна Кореја и животот во неа за многумина е мистерија. Иако со тек на време се повеќе медиуми добиваат пристап до земјата, сепак се уште малку се знае за најзатворената земја во светот.

Со да му прикаже на светот повеќе за оваа земја Би Би Си имаше можност да направи извештај за детската програма во Северна Кореја, а во него секако впечатлив е интересен детаљ.

Децата во Северна Кореја имаат можност да гледаат детски програми 30 минути на ден.

„Земајќи го предвид милитаристичкиот профил на земјата, цртаните филмови се обележани со насилство“, пренесува Би-Би-Си.

Покрај тоа, Севернокорејците сакаат да ги научат децата дека тимската работа е многу важна. Од таа причина, има многу снимки во цртаните филмови во кои животните кои дејствуваат безопасно кога ќе се обединат успеваат да ги победат лутите волци кои се сами.

Со години, државната телевизија од Северна Кореја ги емитувала истите цртани филмови. Сепак, Ким Јонг Ун скоро порача нов цртан филм – Млад генерал, кој има 100 епизоди.

Погледнете што гледаат севернокорејските деца 30 минути на ден.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This