October 25, 2021, 7:54 am

(Видео) Подготовка на најскапиот сендвич во светот – еве колку чини

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ова е најскапиот „тост“ на светот и е направен од Тим Бенгел.

Оваа скулптура е наречена „Who wants to live forever“, а претставена е на Неделата на уметноста во Берлин.

Направена е од чисто злато и вредна околу три милиони долари.

Авторот на скулптурата користел вистински тост од авокадо како шаблон на 27 поединечни парчиња од сендвичот – пет парчиња авокадо, пет парчиња домат, десет листа рукола, пет парчиња кромид и две пецива.

Секое парче е залиено во 18 каратно злато и повторно составено во сендвич. Тежи само 11 килограми, а кутијата во која ќе биде спакуван чини околу 47 илјади долари.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Latest News

Koлyмнa нa Ристо Никовски: “Иcтopиcкaтa“ кoмисиja co Бугарија мopa вeднaш дa пpeкинe co paбoтa

Член 8, став 2, од “Договорот за (не)пријателство, (не)добрососедство и (не)соработка меѓу Македонија и Бугарија“, гласи: “... со цел...

More Articles Like This