(ВИДЕО) Поради ова му го укинале азилот на Асанж: Шоk снимки од внатрешноста на еквадорската амбасада како основачот на „Викиликс“ го минувал времето!

Поврзано

БРОЈОТ НА ПOЧИНAТИ И ЗAБOЛEНИ РАСТЕ: Шведскиот модел за кoрoнaвиpyc кoлaбиpaшe

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Шведска надмина 4.000, објави денеска Шведската агенција за јавно здравје. Во извештајот се...

(ФОТО) ПО СТАБИЛИЗИРАЊЕТО НА КOРOНA CОCТОЈБAТA: Италија бара 60.000 доброволци кои ќе ги надгледуваат мepкитe за физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати околу 60.000 доброволци кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца...

ТАКА ТРЕБА: Во Чешка секое второ пиво-гратис

Од денеска сите кафулиња и ресторани во Чешка повторно се отворени, а најголемата пивница во земјата Пилснер Уркел има...

Џулијан Асанж е снимен како, во шорцеви, низ еквадорската амбасада вози скејтборд.
Во видеото кое го добил „Ел паис“, основачот на „Викиликс“ изгледа бледо и истоштено – како што сигурносната камера открива дека ги шпио нирал официјалните лица во текот на седумгодишниот престој во амбасадата во Лондон.

„Викиликс“ се соочува со обвинувања од САД за „завера за компјутерски упад“ откако во 2010. година објавиле чувствителни владини документи.
Додека го извлекувале од амбасадата се открил неговиот негрижлив изглед, па многумина ги интересирало како го минувал времето во амбасадата.

 

Персоналот на амбасадата се пожалил дека Асанж водзел скејтборг по паркетот, играл фудбал и бил неуреден.
Бидејќи не можел да излезе од амбасадата морал тие простории да ги користи за спортски активности.

Му било кажано дека предизвикал „вал кани протести“ оставајќи валкана дол на болека во тоалетот и игронирајќи ги повторуваните предупредувања во кујната да не остава напола изедени оброци и неизмиени садови.
Дури е кажано и дека неговата мачка е отстранета од амбасадата бидејќи не се грижел за неа – иако амбасадорите се сомневале дека подметнал скриена камера за да ги шпионира луѓето.
Меѓутоа, тврдењата дека оставал фекалии на ѕидовите на еквадорската амбасада се лаги, рекла неговата адвокатка.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -