(ВИДЕО) Поради ова му го укинале азилот на Асанж: Шоk снимки од внатрешноста на еквадорската амбасада како основачот на „Викиликс“ го минувал времето!

  • April 15, 2019

Џулијан Асанж е снимен како, во шорцеви, низ еквадорската амбасада вози скејтборд.
Во видеото кое го добил „Ел паис“, основачот на „Викиликс“ изгледа бледо и истоштено – како што сигурносната камера открива дека ги шпио нирал официјалните лица во текот на седумгодишниот престој во амбасадата во Лондон.

„Викиликс“ се соочува со обвинувања од САД за „завера за компјутерски упад“ откако во 2010. година објавиле чувствителни владини документи.
Додека го извлекувале од амбасадата се открил неговиот негрижлив изглед, па многумина ги интересирало како го минувал времето во амбасадата.

 

Персоналот на амбасадата се пожалил дека Асанж водзел скејтборг по паркетот, играл фудбал и бил неуреден.
Бидејќи не можел да излезе од амбасадата морал тие простории да ги користи за спортски активности.

Му било кажано дека предизвикал „вал кани протести“ оставајќи валкана дол на болека во тоалетот и игронирајќи ги повторуваните предупредувања во кујната да не остава напола изедени оброци и неизмиени садови.
Дури е кажано и дека неговата мачка е отстранета од амбасадата бидејќи не се грижел за неа – иако амбасадорите се сомневале дека подметнал скриена камера за да ги шпионира луѓето.
Меѓутоа, тврдењата дека оставал фекалии на ѕидовите на еквадорската амбасада се лаги, рекла неговата адвокатка.

Претходно «
Следно »