October 24, 2021, 6:22 am

(Видео) Посеаа облаци со дронови: Еве како ги поразиција темпеpaтурите од 50+ целзиусови степени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Екстремни временски услови се забележуваат во неколку делови на светот на континентите, вклучително Северна Америка, Африка, Европа и Азија.

Teмпературите на Арапскиот полуостров достигнаа до 50 целзиусови степени.

Имајќи ја предвид зголемената топлина, властите на Националниот центар за метеорологија, Обединети Арапски Емирати, ја искористија технологијата на сеење на облаци за да генерираат вештачки дождови.

ОАЕ ја искористи технологијата за користење беспилотни летала за генерирање врнежи од дожд. Беспилотните летала во облаците исфрлаат струен електричен полнеж и предизвикуваат врнежи од дожд, пренесе Дејли меил

Неколку видеа се споделени на социјалните мрежи.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This