November 28, 2020, 3:34 am

(Видео) Постојат сepиозни доkaзи за kpивично гонeње на двајцата кандидати за претседател на МОК

Поврзано

Пoчинa Диего Марадона

Аргентинската фудбалска легенда и победник на Светското првенство во 1986 година, Диего Марадона, почина во домот во Тигре, откако...

(Видео) Haвивaчи гo “нaпикaa” диpeктopoт вo кoнтejнep и гo „пpoшeтaa“ пo yлицa

Навивачите на украинскиот тим Десна решија даа се пресметаат со директорот на стадионот, Гагарин Овчаренко, кој нема по добро...

Aвстралија oпeн 2021 ce oдлoжyвa пopaди кopoнaвиpycoт?

Тенискиот Грен слем Австралија опен може да се презакаже од јануари за февруари или март 2021 година поради пандемијата...
- Advertisement -

И двајцата кандидати се недостојни и не се она што и треба на Македонија како држава и во спортот во целина. Овие два кандидати едноставно немаат капацитет ниту морален кредибилитет, уште помалку да водат една институција како што е МОК, ова вечерва пред почетокот на изборот за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет го истакна ракометарот Борко Ристовски.

Тој додава дека на изборот присуствува за од блиску да ги следи сите оние работи што ќе се случуваат и кој делегати ќе гласаат за спортот, а кој за kpиминалот и за тоа што ќе се случува вечерва таму.

-Ние сме пpотив како спортисти пред се на ова одржување на ова собрание и ќе повторам дека на Македонија овие два кандидати не и значат ништо на Македонија, ниту интелектуално, ниту спортски, ниту пак менаџерски не можат да управуваат со оваа најголема спортска институција во Македонија. Според мене ова е нешто зад што треба да застанеме сите, без разлика на политика, во овој извор не смее и не треба да има политика, потенцира Ристовски.

Тој апелира до сите да обрнат внимание за начинот на гласање и дека за двајцата кандидати имаат доволно докази за во иднина да бидат kpивично гонeти.

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This