December 2, 2021, 5:35 am

(Видео) Пратеник во Република Српска ги „стави во ред“ cyдиите: Што правите во 10 ипол во кафеана, зошто ослободувате пeдoфили?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Небојша Вукановиќ, член на Националното собрание на Република Српска, беше уапсен вчера изутрина во Требиње откако снимал судии во градот додека седел во кафеана.

Како што самиот напиша на својот блог, Вукановиќ ги пресретна судиите на Основниот и Окружниот суд Милан Бошиќ и Бојан Стевиќ во градот и се обиде да ги „стави во ред“, односно да ги принуди да одат на работа и да си заминат од кафеаната .

“Што правите во кафулето во 10 и пол. На работа! Веднаш! Кога дојдовте на работа денес?”, Ги праша Вукановиќ судиите, додавајќи подоцна дека граѓаните им даваат по 4.500 конвертабилни марки месечно да седат на сред работа на кафе.

На прашањето што не прават денес, среде работно време, не сакаа да му одговорат. Уште повеќе, еден од нив одговара: “Дали повторно ве фати тоа лудило? Промена на времето”.

Во десетминутно видео, Вукановиќ им вика на судиите за „неподготвеност и нечесност“. Тој ги прашува зошто бранат педофили и криминалци, давајќи им примери за неговите тврдења. Во текот на снимањето, може да се слушне интересна дискусија помеѓу судиите и Вукановиќ за различните случаи во судовите во Требиње и за крајните резултати од тие случаи.

Тој исто така ги прашува зошто наместо оние кои навистина го кршат законот, упорно го гонат него.

„Дали сум најголемиот криминалец во овој град? Колку пари ми зедовте досега? Што направивте со обвиненијата?“ Им рече видно лут, револтиран од нивната нестручност и последните „сини пликови“ што ги доби.

Судиите повикаа и полиција, која дојде и го уапси Вукановиќ. Тој посочува дека полицијата правилно и професионално се однесувала кон него и набргу бил ослободен од притвор.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This