(Видео) ПРВИОТ САМИТ НА КОЈ ПРИСУСТВУВАШЕ ЗАЕВ ГО „PACПАДНА“ НАТО: Трамп им се нaлyти на Трудо, Макрон и Џонсон си заминува од Лондон

Поврзано

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Нова катаcтрофа во Кина, издадено прeдупредување од трет степен поради бабунска чума

Властите на градот Бајан Нура во кинескиот автономен регион Внатрешна Монголија издале денеска предупредување до населението, еден ден откако...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19, СЗО пpeкинa со истражување на овие лeкoви

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија – хидроксихлорокин и комбинацијата на лекови...

Американскиот претседател Трамп го видел видеото во кое неговите меѓународни колеги го исмеваат за настапот на прес-конференција со Емануел Макрон.

Во клипот канадскиот премиер Трудо вели за Трамп:
„И гледаш како вилиците на неговиот тим паѓаат на под“.

По ова следуваше одговор од Трамп.

„Е па, тој е дволичен“, рече Трамп за канадскиот премиер а причина за невнимателните коментари на Трудо била фрустрација од барањата на САД Канада повеќе да дава во буџетот на НАТО.

На прес конференција со Ангела Меркел, Трамп искрен како и секогаш:

„Искрено, Трудо е фин човек, сметам дека е многу фин човек. Но знаете, вистината е дека јас го повикав поради фактот дека не плаќа 2 проценти и претпоставувам дека тој не е многу среќен поради тоа“, изјави Трамп.

„Тој не плаќа 2 отсто, а треба да плаќа 2 отсто. Тоа е Канада, тие имаат пари и треба да плаќаат 2 проценти, затоа јас го прозвав и сигурен сум дека тој не беше среќен поради тоа, но тоа е тоа”, вели Трамп кој инсистира дека како претставник на САД и Трудо” треба да плати повеќе отколку што плаќа, и тој го знае тоа“.

Иако имаше закажано уште една прес конференција Трамп порано од планираното заминува од самитот на НАТО што според сите се должи на озборувањето од неговите колеги.

 

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести