October 27, 2021, 10:44 am

(Видео) Пред малку: Пykaње, ekcплозии и xaoc во Бејрут среде протecтите на Хезболах

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку едно лице загина, а неколкумина други се ранети по престрелка на протестите предводени од Хезболах во Бејрут.

Стотици приврзаници и сојузници на Хезболах облечени во црно се собраа во денес пред Бејрутската палата на правдата, повикувајќи на отстранување на судијата Тарек Битар од истрагата за експлозија во пристаништето во Бејрут, обвинувајќи го дека е пристрасен и „американски роб“.

Се слушаше истрел од зградата на покривите во блиската населба Тајуне, по што разбегаа ги лутите демонстранти.

Интервенираше либанската армија, при што беше уапсен еден од стрелците. Идентитетот и конекциите на стрелците остануваат нејасни.

Протестот доаѓа два дена по најжестоките критики на генералниот секретар на Хезболах, Хасан Насрала, кој го обвини Битар за „политички таргетирање“ на службеници во неговата истрага.

Latest News

Вaжнo: Данска и Италија со нoви Koвид-19 прoтoкoли зa влeз нa дpжaвjaнитe на Македонија

Данска ги олесни КОВИД правилата за влез на државјаните на Македонија. Со најновата одлука на данските авторитети, нашите државјани ќе...

More Articles Like This