(Видео) Премиерот се слече по „paмбовка“ и се вakцинараше со вakцината на Синофapм

Поврзано

- Advertisement -

Премиерот Зоран Заев денеска во скопската сала „А1 арена Борис Трајковски” се вакцинираше со кинеската вакцина „Синофарм”. Премиерот вели дека ја примил вакцината кој што била на располагање кога му дошол редот, согласно Националниот план за имунизација.

„Се чувствувам добро и ќе ги продолжам работните обврски. Ги повикувам граѓаните да се пријават за вакцинација за да може летово што поголем број лица да бидат имунизирани”, рече Заев.

Досега во С. Македонија се вакцинирани 74.076 граѓани. Последните податоци укажуваат дека 25% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. Вчера се аплицирани 9.123 вакцини од кои 7.963 прва доза, а останатите се ревакцина.

Latest News

Австрија вети милион дози од ваkцините за Западен Балкан

Австрија ќе обезбеди милион дози од вакцините против Covid-19 за земјите од Западен Балкан покрај дозите коишто веќе ги...

More Articles Like This