August 13, 2020, 6:20 pm

(Видео) Пpoтecти во Лондон пpoтив задолжитeлнoто нocење на мacки

Поврзано

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период...

Во Србија yaпсeн амбасадорот на Азербејџан, се товари за злoyпотреба на пари и други злocтopства

Амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ, Елдар Хасанов, е yaпсен под coмнение дека пронeверил голема сума...
- Advertisement -

Активисти излегоа на улиците во Лондон еден ден откако кабинетот на Велика Британија ги прошири своите упатства за задолжително носење на маски во борбата против пандемијата.

Голема група демонстранти се собраа во Хајд Парк во саботата, каде што говорниците настапија со осуда на владините мерки.

Носејќи плакати на кои пишуваше: „Запрете го новото нормално, спасете животи“, „Слобода е посилна од стравот“, „Маските се глупави“, демонстрантите потоа маршираа кон Даунинг стрит, застанувајќи и пред седиштето на Би-Би-Си.

Masks are muzzles’

Protesters rally outside BBC HQ & march to Downing Street after UK govt widens mask-wearing ordersMORE: https://on.rt.com/ane7

Julkaissut RT Sunnuntaina 2. elokuuta 2020

Еден од демонстрантите изрази загриженост во врска со задолжителните правила за маските за лице.

„Порано работев како медицински брат во установа за ментално здравје. Една од работите што ги научив како студент е дека никој не треба да се присилува да носи нешто на телото без негова согласност“, рече тој.

Маските се задолжителни во продавниците и супермаркетите во Англија. Премиерот Борис Џонсон во петокот најави дека ќе бидат потребни маски во музеите, кината, уметничките галерии и местата за богослужба почнувајќи од 8 август.

Протести против маските се случуваа вчера и во Берлин, Германија.

Latest News

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард...

Заев и Ахмети се договориле?: Заврши работната средба помеѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично мое“. Оваа реченица од изјавата...

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен простор неделава со авионите „СН-235“....

More Articles Like This