August 6, 2020, 11:18 am

(Видео) РАБОТЕЛЕ ВО ИСТИОТ НОЌЕН КЛУБ: Убиениот Афроамериканец и полицаецот кој го убил се познавале

Поврзано

75 години од паѓањето на првата атомска бомба

Камбаните се слушнаа во Хирошима, Јапонија, на одбележувањето на 75 годишнината од пуштањето на првата атомска бомба. Но меморијалниот настан...

Помпео најави турнеја низ Источна Европа

Американскиот државен секретар Мајк Помпео најави дека ќе посети неколку европски земји. Турнејата ќе започне на 11 август и...

(Видео) Cпaceнo девојче кое поминало 24 часа под pyшeвини по eкcплoзијaтa во Бејрут

Во големата експлозија која се случи во Бејрут загинаа над 130 лица, илјадници се повредени, а по голем број...
- Advertisement -

Афроамериканецот Џорџ Флојд , чија смрт поттикна насилни протести низ САД и Дерек Човин, полицаецот уапсен за убиството на Флојд, работеле во ист ноќен клуб во близина на Минеаполис.

Ова за американските медиуми го потврди поранешниот сопственик на клубот, велејќи дека двајцата работеле заедно цела година и дека постои можност нивните смени да се преклопувале. Тоа е клубот ,,Ел Нуево Родео” во сопственост на Маја Сантамарија. Сопственичката не сакала да потврди дека Флојд и Човин се познаваат, но рече дека постоела можност.

Човин работел во клубот како обезбедување додека бил хонирарен полициски службеник скоро 18 години, додека Флојд работел таму скоро една година, изјавила Сантамарија за АБЦ5. Тој исто така работел како дел од обезбедувањето на ноќниот клуб.

Сепак, Сантамарија истакнува дека не е сигурна дали тие се познавале бидејќи Човин работел надвор од просториите на клубот, додека чуварите на безбедноста како Флојд работеле внатре, но таа потврди дека и двајцата работеле за Ел Нуево Родео во текот на цела 2019 година.

„Ако се сретнале, веројатно не се сетиле. Делумно затоа што десетици луѓе често работеа во обезбедувањето, особено кога имаше поголеми концерти“, рече Сантамарија.

„Човин понекогаш беше избувлив“, рече Сантамарија за АБЦ5, додавајќи:

„Тој изгледаше исплашено кога имаше кавги и проблеми. Секогаш се справуваше со такви работи со солзавец, дури и кога тоа не беше потребно“, додаде таа.

Полицијата денеска објави и нови снимки од бруталното убиство , поради што трет ден во САД се одржуваат масовни и насилни протести.

Latest News

Душко, Македонец во Бејрут cведочи за ekcплозијата

Неофицијално во Бејрут живеат двајца Македонци, а Душко е еден од нив. Станот на неговото семејство е на само...

Тeшкa нecрeќa на автопатот Скопје-Тетово: Тинејџер излeтaл со автомобил и yдpил во ограда, пoвpeдeни 4 лицa

На 05.08.2020 во 21.00 часот било пријавено дека на автопат Скопје–Тетово, Ф.А.(21) од Скопје, управувајќи автомобил „Сеат ибица“, со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола...

(Видео) За пeкoлнaтa кaзнa допрва ќе зaжaлaт – Пpeгaзијa жена и куче, а тоа што го направија потоа на никој не му се веруваше

Шокантна видео снимка објави англиската полиција на која се гледа моментот како автомобил прегазува жена со куче. На снимката се гледа како една жена додека...

75 години од паѓањето на првата атомска бомба

Камбаните се слушнаа во Хирошима, Јапонија, на одбележувањето на 75 годишнината од пуштањето на првата атомска бомба. Но меморијалниот настан оваа година е намален, поради...

Соогласно Уставот може да има само еден мандатар за состав на Влада

Да ве потсетам што зборував 2016-2017 година...согласно Уставот може да имаме САМО ЕДЕН МАНДАТАР ЗА СОСТАВ НА ВЛАДА! Резервен или втор мандатар Уставот не...

More Articles Like This