October 20, 2021, 8:55 pm

(Видео) „Рацете подалеку од Куба“: 3aпалено американското знаме во Солун во знак peволт пpoтив импepијалистичко мешање на САД во Куба

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Солун се одржа протест против недопустливото империјалистичко мешање на САД во Куба, а демонстрантите по тој повод го запалија американското знаме, пренесува Спутник Грција.
Протестот се одржа во близина на Генералниот конзулат на САД во Солун, а во него учествуваа неколку десетици луѓе.

„Заканите нема да ја скршат државата на Фидел! Држете ги рацете подалеку од комунистите!“, скандира демонстрантите. Во еден момент, тие истурија запалива смеса врз американското знаме, а потоа го запалија.

Демонстрантите држеа плакати на кои пишуваше „Куба не е сама! Таа ќе победи!“, „Тргни ги рацете од Куба!“, „Без блокада“, „Солидарност со кубанскиот народ“.

Latest News

Митовски: Oбвинитeлcтвoтo ги бapa cвиpкaчитe кoи oбjaвиja зa пpeдизбopниoт пoтkyп oд Bлaдaтa

Во вечерашната емисија на ТВ Сонце гостуваше уредникот на Инфомакс Александар Митовски кој истакна дека Обвинителството ги бара...

More Articles Like This