(Видео) Редок небески спектакл, сонцето и месечината ќе формираат „огнен прстен“

Поврзано

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот...

(Видео)Вака се бoдpи тим, погледнете го нajжecтokиoт навивач пред малите екрани

Познато е дека кучињата сакаат да гледаат телевизија, но вакво внимателно следење на натпревар се уште не сте виделе. Погледнете...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм...
- Advertisement -

Пристигнува летниот долг ден, а со тоа и редок небесен феномен – првото сончево затемнување од оваа деценија треба да формира „огнен прстен“ на небото, со што ќе започне нова сезона на спектакуларен начин.

Во одредени делови на источната хемисфера, луѓето ќе можат да го следат затемнувањето на Сонцето меѓу 20 и 21 јуни , а жителите во другите делови на светот ќе можат да го следат спектаклот преку Интернет.

Сончево затемнување се случува кога Месечината за време на нејзината ротација застанува помеѓу Земјата и нашето сонце. Обично тоа е делумно затемнување и ретко се случува да се случи целосно затемнување.

Овој пат Месечината ќе блокира 99,4 проценти од површината на Сонцето, така што на небото ќе се формира тенок прстен на оган, пренесува РТС.

Според НАСА, небесниот спектакл ќе биде видлив, доколку то а го дозволуваат временските прилики, претпладне од Африка, додека подоцна во денот, жителите во делови од Азија ќе можат да го видат, а за време на самракот ќе биде видлив преку Тихиот океан.

Latest News

Нов ckандал, еве зошто пocкапува струјата

Откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи да се покачи цената на струјата за 7,4 % проценти, тензиите во јавноста...

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител. СДСМ и ДУИ се во интензивни разговори за формирање...

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот на светот”- Jeбел Фихрајн. Станува збор...

Народно предание, на Св. Пантелејмон штрковите заминуваат на југ

Во прилепско Кривогаштани, според неофицијалната процена на жителите, има 50-тина штркови. Според традицијата, штрковите заминуваат во потоплите краишта на празникот „Свети Пантелејмон“, на 9...

Од утре нoв тoплoтeн бpaн

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

More Articles Like This