August 11, 2020, 11:50 am

(Видео) РЕК БИТОЛА, ДУВЛО НА НЕПОТИЗМОТ НА СДСМ: Еве кои сѐ лица блиски до власта биле вработени во РЕК Битола

Поврзано

Македонија зaрaди нecпocoбноcтa на Заев е цpнa дyпкa во регионот и pизик за цела Европа во однос на ширење на кoрoнaвиpycот

Наместо справување со корона вирусот Заев и СДСМ само го лажат народот. Зоран Заев и владата предводена од СДСМ...

TPПЕНИЕ, СПACEHИЕ – му порача портпаролот на СДСМ на членството

Портпаролот на СДСМ, Коста Костадинов, повикува на трпение. „Трпение, спасение!“, напиша Костадинов вчера попладнето на својот фејсбук профил, откако без...

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Не ги претворајте училиштата во cмpтноcни kластери

Власта на СДСМ воопшто не се грижи за здравјето на учениците, наставниците и вработените во образованието. МОН и Комисијата...
- Advertisement -

Претходните неколку дена портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, обелодени случаи на непотизам во неколку градови во земјава. Тој зборуваше за непотизмот во Штип, Прилеп, Велес и Виница, набројувајќи ги вработувањата на роднини и блиски на функционери на СДСМ.

На денешната прес конференција, Арсовски откри случаи на непотизам од Битола.

Прв случај, Јове Смилевски, инаку вработен во РЕК Битола и Претседател на синдикатот на ЕЛЕМ, близок до Васко Ковачевски и СДСМ, си го вработил својот син Наум Смилевски во РЕК Битола, а истиот тој е Претседавач на Советот во општина Новаци од редовите на СДСМ.
Втор случај, Претседателот на синдикалната организација на РЕК Битола Менде Фидановски, инаку исто близок до Васко Ковачевски и СДСМ, си ја вработил својата сопруга.

Трет случај, Драган Видановски, инаку директор на рудници во РЕК Битола, исто близок до Васко Ковачевски и СДСМ си го вработил синот.
Четврт случај, Секретарот на СДСМ Битола, Жаклина Наумовска, инаку советник во Советот во Битола, си го вработила својот син во АОП службата во РЕК Битола.

Сите овие случаеви се вработувања во РЕК Битола. РЕК Битола стана дувло на непотизмот во Битола.

Петти случај, директорот на ЈП Пазари Битола, Владо Атанасовски, си ја вработил својата сопруга во ЈП Нискоградба.

Шести и последен случај на непотизам е случајот на Никола Бабовски кој е директор на Агенцијата за финансиска поддршка на руралниот развој и земјоделство си ја вработил својата сопруга Кети Бабовска во општина Битола.

Шест случаеви во втор бран на непотизам се премногу дури и за Битола. Битола се празни и се иселуваат граѓаните заради немањето можности да просперираат.

Секојдневно се иселуваат млади луѓе од Битола затоа што од цена на неквалитетот на СДСМ и функционерите на СДСМ кои се вработуваат, квалитетните млади луѓе не може да се вработуваат и својот спас си го бараат надвор од Битола и од границите на Република Македонија.
Затоа апелираме до ДКСК, петти ден по ред побрзо да ги истражи сите овие сомнителни случаеви на влијание од одредени локални функционери на локално ниво од страна на СДСМ, дали има или нема влијание и непотизам во вработувањето на нивните роднини и во поставувањето на раководни функции како и во некои други градови.

Одговорност за сите овие работи мора да има, без разлика дали сега или после 12 април, одговорност ќе има. Никој нема да се спаси од прекршување на законот. После 12 април следува Обнова на Македонија, и тоа обнова која што ќе донесе рамноправност за сите граѓани, а не само привилегии за локалните и централните функционери на СДСМ и власта, вели Арсовски восвоето излагање.

Latest News

Bkyпнo 22 лицa во Cкoпje o6винeти за нeпoчитyвaњe на здpaвcтвeнитe пpoпиcи

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против две лица за кривично дело – Непостапување според...

Мигpaнтите повторно тргнaa накaj Европа, Македонија на патот

Последните информации за бројот на откриени мигранти и за инциденти во земјите од Балканот, укажуваат на зголемување на мигрантскиот прилив низ т.н. балканската рута...

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што тврди Грција, грчкиот континентален гребен,...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со...

Жена пpeгaзeнa од чeтиpицикл во Гостивар

На 10.08.2020 во 21.00 часот на ул. „Илинденска“ во Гостивар, четирицикл „линај“, со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.М.(34) од Гостивар удрил во пешак...

More Articles Like This