(Видео) Решена мистеријата на гигантското јајце пронајдено на Антарктикот

Поврзано

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот...

(Видео)Вака се бoдpи тим, погледнете го нajжecтokиoт навивач пред малите екрани

Познато е дека кучињата сакаат да гледаат телевизија, но вакво внимателно следење на натпревар се уште не сте виделе. Погледнете...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм...
- Advertisement -

Научниците ја открија тајната на гигантското јајце пронајдено на Антарктикот, второто најголемо регистрирано досега. Јајце со големина на фудбалска топка е откриено во 2011 година на Антарктичкиот остров Симур. Научниците сега претпоставуваат дека јајцето го поставило морско чудовиште кое живеело пред 68 милиони години.

Најголемото јајце со меко лушпа во светот најверојатно му припаѓало на мозаурус, морски чудовиште што живеело во ерата на диносаурусите, тврдат научниците од Универзитетот во Тексас, кои објавиле истражување за тоа во списанието „Природа“.

„Нема такво јајце во светот, ниту по големина ниту во структура“, рече Џулија Кларк, професор на тој универзитет.

Пронајдена е огромна фосилна јајце клетка во 2011 година, 200 метри оддалечена од остатоците од мозараус долга околу 10 метри. Тоа го откриле чилеанските научници кои го истражувале овој дел од Антарктикот.

„Иако не знаевме што е тоа, неговата чудна форма и големина нè инспирираше да го земеме и да го истражиме“, рече Дејвид Рубилар Роџерс, чилеански палеонтолог.

Колку е невообичаено јајцето, покажува и фактот дека чилеанските научници го нарекоа „Thing“ , алудирајќи на филмот со исто име од 1982 година, кој се одвива во Антарктикот.

Научниците објаснуваат дека ова јајце не личи на јајца од диносаурус, туку повеќе како оние од гуштери или змии. Затоа тие сега претпоставуваат дека му припаѓа на мозаусот, кој е во истата група со гуштери и змии.

Научниците биле затечени од фактот дека во јајцето немало остатоци од младите, но најновите истражувања ги насочувале кон мозаири, особено затоа што не постојат слични видови што би можеле да положат толку многу јајца.

Latest News

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да...

Cилjaновска за Шекepинска: И со знаме на УЧK ќе ce завитка само да наниже yште една функциja

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова се придружи кон реакциите за отсуството на министерката за одбрана Радмила Шекеринска од одбележувањето на 19-годишнината од загинyвањето на десеттемина...

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор од кабинетот на претседателот, но...

СДСМ мора да избере: Албанец премиер или опозиција

Многу шпекулации, но нема сигурни информации за составот на новата влада. Партиите не споделуваат детали за разговорите меѓу лидерите, така што сите можни комбинации...

(Видео) Навистина „танцувале со ѓaвoлoт“, потврден кластерот „Градиште“

На три лица кои за продолжениот илинденски викенд присуствувале на журките во Охрид, им е потврден новиот коронавирус, јави Канал 5 повикувајќи се на...

More Articles Like This