August 13, 2020, 6:54 pm

(ВИДЕО) РУСКИ ВОЕН АВИОН ПРЕЛЕТА НАД БЕЛАТА КУЌА И ПЕНТАГОН: Медиумите во САД панично известуваат за рутинската мисија на Руската Федерација во САД

Поврзано

Во Србија yaпсeн амбасадорот на Азербејџан, се товари за злoyпотреба на пари и други злocтopства

Амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ, Елдар Хасанов, е yaпсен под coмнение дека пронeверил голема сума...

Повеќе од 20 земји покажаа интерес за руската вaкцина пpoтив кopoнавирусот

Повеќе од 20 земји изразија интерес за руската вaкцина прoтив кoронавирус, рече на неделниот брифинг официјалниот претставник на Министерството...

Помпeo во пocета на Словенија, потпишyва изjaва за 5G мpeжата

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе престојува денеска во кратка посета на Словенија, за време на која ќе биде...
- Advertisement -

Сите земји членки на Договорот за отворено небо можат да побараат дозвола за набљудувачки летови преку кој било дел на територијата, што значи дека можат практично да летаат каде и да сакаат, изјавил за весникот „Политико“ претставник на Пентагон, кој сакал да остане анонимен, по повод пишувањето на медиумите дека руски авиони прелетале над „срцето“ на американската администрација


„Процедурата е таква што руските набљудувачи доставуваат список со локации кои сакаат да ги прелетаат, а потоа се издава неопходната дозвола. Потоа се составува план на летање поради безбедносни и временски услови, но генерално сите тие летови се одобруваат“, рекол тој.

Претставникот на Пентагон исто така рекол дека граѓаните на Америка не треба да се загрижуваат и дека сите тие летови детално се контролираат, додека авионот секогаш има по еден претстаник на САД.

„Тие мисии се рутинска работа“, додал тој.

Претходно американската телевизија Си-Ен-Ен соопшти дека руски воен авион прелетал над Капитол Хил, Пентагон, Белата куќа, како и над други важни административни згради.

https://www.youtube.com/watch?v=ttBVY4DqF28

Latest News

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска...

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард банката. Не можат да си...

Зaев и Аxмети се договориле?: Зaврши работнaтa срeдбa помeѓу СДСМ и koaлицијата „Мoжеме“ и ДУИ

Попладнево зaврши рaботната средбa меѓу СДСМ и коaлицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествувaa претседaтелите Зорaн Зaев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

More Articles Like This