October 28, 2020, 2:55 am

(Видео) Светот во xaoc: Големи антикopoна протести во Мадрид и Лондон

Поврзано

Кoј заработи милиони за време на пaндемијата?

Годината 2020 е тeшка во многу аспекти – и за здравствениот систем, и за економијата, како и на политичкиот...

Црн биланс: Пoчинaти 15 лица, регистрирани 628 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи...

Пристигнаа peзултатите од тестот на 3aeв

Премиерот Зоран Заев попладнево соопшти дека е негативен на Ковид-19 по контактот со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски...
- Advertisement -

Лондонската полиција тврдеше дека тие само ќе ги сузбиваат протестите кои флагрантно ги кршат правилата за социјално дистанцирање, германскиот професор д-р Хајко Шонинг беше уапсен од британската полиција – тој беше снимен како го товарат во комбе – откако зборуваше против употребата на страгегијата за задолжителен карантин кој ја уништува економијата за време на вчерашниот протест „Не се согласуваме“ во Лондон.

Протест беше организиран од групи кои се спротивставуваат на втората блокада во Велика Британија, заедно со задолжителните напори за вакцинирање од страна на владата откако ќе се одобри вакцината.

https://twitter.com/DarrenPlymouth/status/1310136205632303106?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1310136205632303106%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.infowars.com%2Fgerman-professor-arrested-after-speaking-at-we-do-not-consent-rally-in-london%2F

Протести против карантинот имаше и во Мадрид, а истите беа пречекани со насилство од страна на полицијата изминатиов викенд, откако локалната власт донесе ограничувања во повеќе области на главниот град.

Ограничувањето за движење, собири на повеќе од шест лица и полициски час од 22 часот се одобрени, главно насочени кон посиромашните населби каде што, се тврди, санитарните услови се полоши.

Во погодените области, на жителите им е дозволено да ги напуштаат своите домови само за работа, медицински или образовни цели и мора да носат документи со кои ќе докажат дека им е одобрено од владата да се движат.

Над милион жители на Мадрид сега живеат под такви услови на карантин, а полицијата има поддршка од шпанската армија во многу области.

Политичката ситуација во Мадрид е донекаде сложена.

Многу демонстранти во заклучените области со ниски примања и се лути на конзервативната регионална влада, пред се поддржувачи на левицата (некои екстремно левичари) се категорични дека локалното заклучување спроведено од локалната власт претставува дискриминација базирана на класа.

Во меѓувреме, други центристички и конзервативни демонстранти се генерално против одземањето на основните слободи од страна на централната шпанска влада, без разлика каде е фокусирана.

Снимките го открија хаосот откако полицијата изби минатиот викенд на демонстрантите:

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This