October 28, 2020, 12:20 am

ВИДЕО: Сириец веќе 7 месеци патува на коњ од Дамаск до Москва, а има само една цел

Поврзано

Кoј заработи милиони за време на пaндемијата?

Годината 2020 е тeшка во многу аспекти – и за здравствениот систем, и за економијата, како и на политичкиот...

Кадиров до Макpoн: Пpecтани со нaпaдитe врз мycлиманите

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска го повика францускиот претседател Емануел Макрон „да запре со напади врз верата“, откако Макрон...

(Фото) Извpшeнa e нajгoлeмaтa пpoдaжбa нa akции вo иcтopиjaтa

Ant Group, позади која стои сопственикот на Alibaba, Џек Ма, ја направи најголемата јавна понуда и продажба на акции...
- Advertisement -

Сириецот Аднан Азам девет месеци патува на коњ од Дамаск во Москва за да му се заблагодари на рускиот народ за поддршката која ја добива неговата земја во војната. Азам сака на Путин да му подари чистокрвен арапски коњ.

Во април годинава Азам тргнал на коњ кон Москва. Патувал преку Багдад и Техеран, земји кои исто така и дадоа поддршка на Сирија за време на војната.

„Поминав на коњ повеќе од 6000 километри. Ги посетив Багдад, Техеран, а во Русија Дагестан, Чеченија, потоа Ростов Воронјеж, а мислам дека на 15 јануари следната година ќе стигнам во Москва“, изјавил Азам.

Тој вели дека тешко ги совладувал јазичките бариери, како и тоа да најде преноќиште. Се случувало да наиде на гостољубиви домаќини кои го примиле дома, но имало и ноќи кога бил принуден да спие на улица.

Азам планира кога ќе ја заврши мисијата, да се врати во Сирија и да сними документарен филм за неговиот пат. Ова не му е прво патување. Пред 30 години Азам на коњ, од Сирија патувал о САД, каде се сретнал со претседателот Роналд Реган.

„Правам сè што можам за да стигнам до Москва, каде сакам во името на сите Сиријци да му се заблагодаран на рускиот народ и на Путин да му подарам арапски коњ. Тоа за нас е најдрагоцениот подарок“, изјавил Азам и објаснил дека коњот за Сиријците е симбол на победата.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This