(Видео) Гоце Делчев доаѓал од Македонија и бил Македонец, вели неговиот внук, Христо Христов

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Христо Христов, маестро диригент при Филхармонијата во Варна, културен работник, Претседател на меѓународната фондација за соработка и културен натпревар „Гоце Делчев“, масон и внук на Гоце Делчев во своето гостување во вечерашната емисија „Прашањето ми е следно“ со Александар Митовски зборуваше за потеклото на неговиот прадедо.

„Нашето разбирање, и моето, така сум воспитан , е дека луѓето кои се Макдонци се луѓето кои доаѓаат од Македонија. Гоце Делчев е Македонец. Апсолутно. Сите се Македонци штом доаѓаат од Македонија. Така е целото семејство. Бидејќи се од таму, се Македонци“, истакна Христов.

Latest News

(Фото) Имаме на што да се гopдееме: Maкедонката Џена ocвои мeдaл за Kaнада во coфтбол

Завчера беше навистина успешен спорт за Македонците на Олимпијадата во Токио.Покрај Дејан Георгиевски во теквондо кој освои сребро, уште...

More Articles Like This