September 28, 2020, 7:01 pm

(ВИДЕО) „СИТЕ“ 12-КИЛОМЕТРИ: Земјиштето низ кое ќе минува автопатот кон Блаце ќе се откупува и до 50 евра за квадрат

Поврзано

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои...
- Advertisement -

Вицепремиерот Бујар Османи денеска на потпишувазње на договорот за изградба на 2 километри пат кон граничниот премин Блаце, најави дека од Скопје за Приштина ќе се стига за помалку од еден час, но не кажа ќе биде тоа.

Изградбата би требало да почне на пролет, а двата километри кои треба да бидат готови за 18 месеци, ќе чинат 12, 2 милиони евра, .

Претстои и експропријација на 68 парцели низ кои треба да поминува автопатот, а државата ќе го откупува земјиштето најмногу по 50 евра за метар квадратен.

Целиот автопат од 12,5 километри ќе чини 120 милиони евра и тој треба да се спои со косовскиот автопат „Арбен Џафери“ кој беше пуштен во употреба минатата пролет.

Latest News

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за...

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без ДДВ која ја промовираше владата...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

More Articles Like This