(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Поврзано

ЕПП со целосна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

ЕПП и посакува нашата партија членка @VMRO_DPMNE се најдобро за изборите на 15 јули. Борбата против корупцијата, независно судство,...

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Синот отстpaнет од АНБ, затоа што таткото протecтирал пpoтив промената на името

Ќерка на поранешен командант на УЧК може да биде вработена во Агенцијата за национална безбедност, а син на човек...

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна болница за потребите на справувањето пандемијата од коронавируст. Откако состојбата со заразата ескалираше и во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 180 случаи на коронавирусот во Македонија, а денес бројката изнесува 125 нови заразени, Министерството за здравство донесе одлука за поставување на монтажен објект во близина на Клиниката за инфективни болести.

Дали Скопје полека Скопје се претвора во Вухан, а оние страшни сцени кои ги гледавме од Кина ќе станат реалност и во Македонија?

Инфомакс испрати прашање и до Министерството за здравство од каде ни потврдија дека се вршат градежни дејности на објект кој ќе помогне во справувањето со пандемијата.

– Појавата и состојбата со новиот коронавирус COVID-19 отвори бројни фронтови, државите во светот градеа свои стратегии во справувањето со вирусот кој предизвика здравствената инфраструктура и болниците да станат презаситени. Бевме сведоци како болниците во европските и светските земји ги постигнаа и надминуваа своите капацитети. Во борбата со коронавирусот ставивме фокус на здравствената инфраструктура, на Унивезитетската Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби и кампусот на Клинички центар Мајка Тереза – Скопје.

Во монтажната болница се сместија простории за 70 болнички кревети во дел стационар, амбулантски и тријажен простор, соби за одмор на персонал, тоалети за пациенти и персонал, гардеробери и соби за состаноци. Целата структура на монтажната болница е поврзана со „топла врска“ со зградата на Клиниката за инфективни болести. Влезот е поставен централно на „топлиот ходник“ до кој се пристапува директно со амбулантско возило.

Овој викенд, после нецели 3 месеци деноноќна работа, се дооформува тријажниот простор со додавање на модули, немедицинската опрема и инвентарот се доставуваат, и оваа монтажна болница ќе може да започне да се користи. Во периодот кој следи околината ќе се уреди и партерно, со паркинзи, службени пристапи и зеленило. Оваа болница е инфраструктурно веќе готова, велат од министерството.

 

Mobilna bolnica se postavuva vo klinicki centar, infektivno za COVID-19.

Julkaissut Miroslav Gjorgjievski Perjantaina 5. kesäkuuta 2020

Актуелно

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

Повеќе вести