(Видео) СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историското полетување на НАСА и „Спејсикс“

Поврзано

Додека се полемизира за 5G, веќе се развива 6G

Експертите разговараат за можностите за нов стандард за мобилни комуникации – 6G, кој ќе ги обедини индустриските и секојдневните...

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...
- Advertisement -

Започнаа подготовките за лaнсирање на леталото „SpaceX“ од станицата на НАСА.

На леталото ќе бидат двајцата астронаути Роберт Банкон и Даглас Харли. НАСА го емитува лансирањето во живо.

Тие ќе патуваат до Меѓународната вселенска станица со ракета и капсула обезбедени од приватната компанија на Елон Маск.

Милиони луѓе ќе го гледаат преносот во живо. Оние што се заинтересирани можеа да постават и прашања. И самиот Елон Маск ќе биде на настанот. Моментот е исто така исклучително важен за развој на вселенска технологија и истражување на вселената воопшто. Ова е прв случај во кој ќе биде активирана капсулата „Змеј“ со луѓе на неа.

Ракетата ќе полета во 22:33 по македонско време за да го „фати“ МКС, што минува во орбитата околу 27.000 км на час. „Фалкон 9“ има моќност од 5.747 авиони.

19 часа по влегувањето во орбитата, капсулата на „SpaceX“ мора да се приклучи на Меѓународната вселенска станица.

Latest News

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија најави дека во 18:15 часот ќе одржи јавна седница. Според последните информации, седницата ќе доцни и...

Бродиќ: Каква е оваа ситуација? Во Вевчани, каде што ни слаткарот не е Албанец, 75 отсто за ДУИ?

Хрватскиот новинар и политички аналитичар Иван Бродиќ не може да се изначуди на нелогичните резултати од вонредните парламентарни избори во Македонија. „#КакваЕОвааСитуација Во Вевчани, каде...

Изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен, бројките на ДИК не одговараат со реалната ситуација на терен

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен бидејќи последните достапни резултати, кои беа објавени...

Неколку инциденти со пукање регистрирани доцна синоќа

Синоќа околу 22.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул.„Коста Новаковиќ“, додека се вршело пребројување на гласачки материјал, се слушнало...

Еколошка катастрофа во Вардар, инспектори на терен се бара виновникот

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон,...

More Articles Like This